Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 22 lutego 2007 r., sygn. I SA/Łd 882/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Paweł Janicki (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Teresa Porczyńska, Asesor WSA Cezary Koziński, Protokolant asystent sędziego Jarosław Szkudlarek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lutego 2007 r. sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uznania za nieprawidłowe stanowiska w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz strony skarżącej kwotę 740 (siedemset czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 26 lipca 2005 roku uzupełnionym w dniu 11 sierpnia 2005 roku "A" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w R. wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego w R. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Spółka zajmuje się urządzaniem gier na automatach losowych. W 2003 roku nabyła na podstawie umowy sprzedaży na raty, osprzęt (hardware) służący do złożenia 1001 sztuk automatów do gier hazardowych. Wartość kontraktu została wyrażona w walucie euro. Zapłata następuje w polskich złotych, w kwotach będących równowartością kwot euro zawartych w harmonogramie spłat, obliczonych zgodnie ze średnim kursem euro ogłaszanym przez Prezesa NBP na dzień płatności poszczególnych rat ceny. W momencie odbioru, tj. w miesiącu wrześniu i październiku 2003 roku, przez Spółkę poszczególnych partii "hardwaru" sprzedawca wystawiał faktury, stosując do wyliczenia równowartości w złotych polskich, kwot wyrażonych w kontrakcie w walucie euro, kurs średni euro ogłaszany przez Prezesa NBP z dnia wystawienia poszczególnych faktur. Ponieważ wartość całego kontraktu jest uzależniona od kursu średniego waluty euro ogłaszanego na dzień płatności poszczególnych rat ceny, w momencie całkowitej spłaty wystąpi różnica między kwotą wykazaną w fakturach, a sumą rzeczywiście zapłaconych rat ceny. W związku z powyższym sprzedawca wystawi Spółce faktury korygujące uwzględniające tą różnicę. Sprzedawca "hardwaru" rozkładając zobowiązanie na raty udzielił Spółce kredytu kupieckiego, zobowiązując ją do zapłaty odsetek w wysokości 14 % wartości całego kontraktu. Ponieważ wartość całego kontraktu oraz wysokość odsetek jest uzależniona od kursu średniego waluty euro. Sprzedawca wystawił Spółce w 2003 roku fakturę na odsetki, obliczając ich wysokość na podstawie kursu średniego euro z dnia wystawienia faktury. Po spłacie przez Spółkę całości zobowiązań wynikających z kontraktu, sprzedawca wystawi fakturę korygującą na odsetki od kredytu kupieckiego uwzględniającą różnicę między kwotami wskazanymi na fakturach, a sumą rzeczywiście zapłaconych rat ceny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00