Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 28 lutego 2007 r., sygn. I SA/Łd 1082/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Piotr Kiss, Sędziowie Sędzia NSA Wiktor Jarzębowski, Asesor WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.), Protokolant Tomasz Porczyński, po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2007 r. na rozprawie sprawy ze skargi K. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia postanowienia w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. decyzją z dnia [...] nr [...] utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] odmawiającą K. M. uchylenia postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z. z dnia [...] nr [...] udzielającego pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego dotyczącego ulg z tytułu wyszkolenia pracowników i uznającego za nieprawidłowe stanowisko podatnika.

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia zauważył, iż decyzje z dnia [...] nr [...] i nr [...] przyznające K. M. ulgi z tytułu wyszkolenia ucznia zostały wydane w oparciu o przepisy § 10 ust.1, ust. 2 i § 11 ust. 1, ust. 2 pkt 2, ust. 3 i ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów 24 marca 1995r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od osób fizycznych (Dz. U. z 1995 r. Nr 35, poz. 173 ze zm.). Wyjaśnił, iż na podstawie §10 ust. 1 tegoż rozporządzenia osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, uprawnione na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniające w ramach prowadzonej działalności pracowników w celu nauki zawodu, zostały zwolnione w części od podatku dochodowego przez obniżenie tego podatku o kwotę ulgi, ustaloną w wysokości i na warunkach określonych w tym rozporządzeniu. Warunkiem przyznania ulgi z tytułu wyszkolenia ucznia na podstawie w/w przepisu było zatem prowadzenie działalności gospodarczej i posiadanie uprawnień na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniania w ramach prowadzonej działalności, pracowników w celu nauki zawodu. Powołując z kolei przepis § 11 ust. 2 rozporządzenia, wywiódł, iż przyznana przez organ podatkowy ulga z tytułu wyszkolenia ucznia uprawniała podatnika do obniżenia podatku dochodowego należnego za okres od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wydana decyzja przyznająca tę ulgę, o wielkość ulgi wynikającej z tej decyzji. Zauważył, iż w latach następnych sposób przyznawania i realizacji tej ulgi regulowały przepisy art. 53 ustawy z dnia 2[...]o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodach osiąganych prze osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.) oraz art. 27c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00