Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 lutego 2007 r., sygn. I SA/Kr 1162/06

 

Sygn. akt I SA/Kr 1162/06 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 21 lutego 2007r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Urszula Zięba (spr), Sędziowie: WSA Ewa Długosz - Ślusarczyk, Asesor: WSA Jarosław Wiśniewski, Protokolant: Aneta Kubacka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lutego 2007r., sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Wielobranżowego "B." Spółka z.o.o w G., na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 9 maja 2006 nr [...], w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego., I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie organu I instancji II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę [...] złotych tytułem zwrotów kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] lutego 2006 r. nr [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, iż stanowisko Przedsiębiorstwa Wielobranżowego "B." spółki z o.o. w G. w sprawie zaliczenia w koszty uzyskania przychodu wypłaconych pracownikowi - kierowcy należności z tytułu podróży służbowej jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu postanowienia organ podatkowy pierwszej instancji stwierdził, iż spółka zwróciła się z zapytaniem, czy wypłacone kierowcy należności z tytułu podróży służbowej (koszty parkingów, diet, ryczałtów za noclegi itp.) zgodnie z obowiązującymi przepisami, stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Organ stwierdził, iż warunkiem uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jest istnienie między wydatkiem a osiągnięciem przychodu w konkretnej sprawie, związku przyczynowo - skutkowego tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Wydatki związane z wyjazdem pracownika mogą być uznane za tego rodzaju wydatki tylko w przypadku, gdy wpływają na uzyskanie przez podatnika przychodu. W codziennej praktyce funkcjonowania spółki wyjazdy pracowników i koszty z nimi związane należą do wykonywanej pracy a tym samym stanowią składnik wynagrodzenia i na tej podstawie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Podróż służbowa ma charakter incydentalny i tymczasowy, podczas gdy w przedmiotowej sprawie wyjazd kierowcy i jego przebywanie poza domem należy do treści świadczonej pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00