Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 lutego 2007 r., sygn. I SA/Gl 827/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej (spr.), Sędzia NSA Przemysław Dumana, Sędzia NSA Anna Wiciak, Protokolant Agnieszka Zygmunt, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lutego 2007 r. sprawy ze skargi H. S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie wydania zaświadczenia 1. oddala skargę 2. zasądza na rzecz A. M. od Skarbu Państwa kwotę [...]zł (słownie: [...] złotych) tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu
Uzasadnienie
H. S. wniósł skargę na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...]r., utrzymujące w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. z dnia [...]r., mocą którego odmówiono skarżącemu wydania zaświadczenia o wysokości osiągniętych obrotów i dochodów za okres od [...]r. do [...]r.
Organ II instancji wskazał, że powodem odmowy wydania zaświadczenia jest fakt, że w aktach Urzędu Skarbowego w T. brak jest dokumentów mogących stanowić podstawę wydania tego zaświadczenia, ze względu na upływ okresu ich przechowywania, który wynosił 10 lat. Podkreślił, że organ podatkowy jest obowiązany wydać, na żądanie podatnika, zaświadczenia jeśli chodzi o potwierdzenie faktów albo stanu prawnego, wynikających z prowadzonej przez ten organ ewidencji, rejestrów lub z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu. Może zatem wydać zaświadczenie tylko za okres, za który posiada dokumentację. Danymi takimi nie dysponował organ podatkowy za okres wskazany we wniosku H. S.. Z art. 306b § 1 Ordynacji podatkowej wynika, że zaświadczenie może być wydane tylko w oparciu o dokumenty urzędu skarbowego, a nie na podstawie dokumentów samego podatnika. Dyrektor Izby Skarbowej wskazał ponadto, że postępowanie poprzedzające wydanie zaświadczenia nie jest postępowaniem podatkowym, podobnie jak zaświadczenie nie jest decyzją administracyjną. W końcowej części postanowienia organ II instancji podkreślił, że nawet w przypadku posiadania dokumentacji za okres lat [...]-[...], organ mógłby jedynie wydać zaświadczenie, że podatnik był opodatkowany w formie ryczałtowej, bez podania wysokości dochodu, albowiem zgodnie z art. 306i § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej wysokość dochodu przyjętego do podstawy opodatkowania potwierdza się jedynie w przypadku opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych. Tymczasem, jak wynika z wniosku, H. S. opłacał podatek dochodowy w formie ryczałtowej.