Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 stycznia 2007 r., sygn. I SA/Wr 1241/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ireneusz Dukiel Sędziowie: Sędzia WSA Marta Samiczek (sprawozdawca) Asesor WSA Aneta Chołuj Protokolant Barbara Głowaczewska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 8 stycznia 2001 r. sprawy ze skargi L. i M. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2003 r.; oddala skargę

Uzasadnienie

Uzasadnienie.

W toku kontroli stwierdzono nieprawidłowości w urządzeniach księgowych Przedsiębiorstwa A, prowadzonego przez L. S.

W związku z tym Naczelnik Urzędu Skarbowego w K. wydał w dniu [...] decyzję nr [...] umarzającą postępowanie wobec małżonków M. i L. S. z tytułu określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2003 r. W wyniku złożonego odwołania, Dyrektor Izby Skarbowej we W. decyzją z dnia [...] nr [...] uchylił w całości decyzję organu pierwszej instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w K., po ponownym postępowaniu, decyzją z dnia [...] nr [...] określił małżonkom M. i L. S. zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2003 r. w wysokości [...].

Organ I instancji uznał, że L. S. zaniżył o kwotę [...] przychód wykazany w zeznaniu i zawyżył koszty uzyskania przychodów (per saldo o [...]), w konsekwencji czego zaniżył dochód do opodatkowania.

W odwołaniu podatnicy zarzucili naruszenie prawa materialnego, przez błędną interpretację pojęcia "koszt uzyskania przychodów", nieprawidłowe ustalenie podstawy i wysokości odpisów amortyzacyjnych, a w związku z tym naruszenie art. 22 ust. 1 i art. 22f ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Takie uchybienia spowodowały także naruszenie art. 210 § 4 Ordynacji podatkowej.

W uzasadnieniu odwołania podniesiono, iż w zaskarżonej decyzji błędnie ustalono proporcję ogólnej powierzchni nieruchomości do powierzchni wykorzystywanej przez rodzinę podatnika na cele mieszkalne, a w konsekwencji zaniżono koszty uzyskania przychodów z tytułu: zużycia energii elektrycznej, wody, usług komunalnych, telefonów, podatku od nieruchomości i amortyzacji. Strona wskazała przy tym, iż na cele mieszkalne zajmuje pomieszczenia o powierzchni ok. 75-77 m2, a nie jak przyjęto 350 m2. Ponadto w decyzji nie uwzględniono faktu, iż L. S. prowadzi również działalność gospodarczą polegającą na wynajmie pokoi gościnnych, co znajduje potwierdzenie we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00