Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 17 stycznia 2007 r., sygn. IV SA/Wr 821/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Lidia Serwiniowska Sędzia NSA Tadeusz Kuczyński Sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków (spraw.) Protokolant Aleksandra Rygielska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 17 stycznia 2007r. sprawy ze skargi I. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]r. Nr [...] wydaną z upoważnienia Prezydenta W. przez specjalistę pracy socjalnej Działu Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we W., na podstawie art. art. 16, 20 ust. 3, 23, 24, 26 ust. 1 i 2, 49 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. Nr 228, poz. 2255 ze zm.), § 6 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz.U. Nr 105, poz. 881 ze zm.) oraz art. 1 pkt 1 w zw. z art. 104 kpa, odmówiono I. R. przyznania zasiłku pielęgnacyjnego z tytułu niepełnosprawności na dziecko J. R., za okres od dnia [...]r. do dnia [...]r.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych, w tym zasiłku pielęgnacyjnego, oraz ich wypłata następuje na wniosek strony. Pomimo tego, że prawo do zasiłku wnioskodawczyni nabyła wcześniej, to nie może być on ustalony, a następnie wypłacony bez złożenia stosownego wniosku. W takich wypadkach organ administracji nie może działać z urzędu, lecz dopiero po wpłynięciu wniosku osoby zainteresowanej. Po drugie w myśl art. 24 ust. 1 i ust. 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami na czas określony, w tym wypadku prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia. Skoro wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego wpłynął do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we W. w dniu [...]r., to zgodnie z tym przepisem zasiłek może być przyznany od [...]r. i tym samym nie można żądać jego wypłaty za okres od [...]r. Gdyby, czyniąc zadość żądaniu wnioskodawczyni, wypłacić jej świadczenie za ten okres, to tym samym naruszony zostałby powołany przepis art. 24 ust. 1 wyżej wskazanej ustawy, bo taka wypłata zasiłku oznaczałaby wypłatę za miesiące, w których jeszcze nie wpłynął wniosek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00