Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 stycznia 2007 r., sygn. III SA/Wa 1455/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Pinkowski (spr.), Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Asesor WSA Hieronim Sęk, Protokolant Robert Powojski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2007 r. sprawy ze skargi R. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia ... lutego 2006 r. nr ... w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz skarżącej kwotę 440 zł (czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Pismem z dnia ... sierpnia 2005 r. firma R. sp. z o.o., zwana dalej Spółką, zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismo to wpłynęło do Urzędu Skarbowego w dniu ... sierpnia 2005 r.
Skarżąca Spółka przedstawiła stan faktyczny sprawy, wskazując, iż przedsiębiorca będący osobą fizyczną zawarł - w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej - kilka umów leasingu samochodów, w których był zarówno stroną finansującą jak i korzystającą. Przedsiębiorca ten zamierza dokonać cesji praw wynikających z umów leasingu na podatnika - spółkę z o.o., która jednocześnie przejmie zobowiązania przedsiębiorcy z tytułu tych umów. Przedsiębiorca zamierza również w przyszłości wnieść swoje przedsiębiorstwo aportem do spółki z o.o. jako wkład niepieniężny. W skład tego przedsiębiorstwa wchodzą także umowy leasingu samochodów. Spółka zaznaczyła, że wszystkie umowy zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym.
Skarżąca Spółka wystąpiła z zapytaniem, czy w sytuacji dokonania przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną cesji praw wynikających z umowy leasingu na spółkę, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w pełnej wysokości, odpowiadającej kwocie podatku od raty z tytułu korzystania z samochodów osobowych. Jednocześnie Spółka zapytała, czy w przypadku wniesienia do podatnika - spółki z o.o. aportu w postaci przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzą także umowy leasingu samochodów, podatnikowi będą przysługiwać uprawnienia z tytułu podatku VAT, takie jak przysługiwały wnoszącemu aport.