Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 stycznia 2007 r., sygn. IV SA/Wa 1121/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Wanda Zielińska-Baran (spr.), Sędziowie sędzia WSA Marek Wroczyński, asesor WSA Tomasz Wykowski, Protokolant Danuta Gorzelak-Maciak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 stycznia 2007 r. sprawy ze skargi K.C. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia (...) marca 2006 r. nr (...) w przedmiocie wznowienia postępowania administracyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia (...) marca 2006 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi utrzymał w mocy decyzję Wojewody (...) z dnia (...) marca 2004 r. która odmawiała, po wznowieniu postępowania, uchylenia decyzji ostatecznej Wojewody (...) z dnia (...) stycznia 2002 r. uznającej, że nieruchomość ziemska położona na terenie wsi K., gmina R., powiat G. o powierzchni 59,6351 ha i nieruchomość położona na terenie wsi K., gmina R., powiat G. o powierzchni 3,8760 ha, stanowiąca byłą własność K.C. podpadała pod działanie art. 2 ust 1 lit. e dekretu z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz.U. z 1945 r. Nr 3, poz. 13).

W uzasadnieniu decyzji Minister stwierdził, iż strona skarżąca jako podstawę wniosku o wznowienie postępowania wskazała przesłankę określoną w art. 145 § 1 pkt 5 Kpa - ujawnienie nowych dowodów nieznanych organowi w chwili wydawania decyzji, gdyż po wydaniu decyzji ostatecznej w sprawie odnalazły się dokumenty potwierdzające sprzedaż części ww. nieruchomości ziemskiej, o łącznej powierzchni 6,5784 ha, w postaci czterech decyzji Prezydium Powiatowej Rady Narodowej -dwóch decyzji z dnia (...) lipca 1967 r., decyzji z dnia (...) czerwca 1969 r. i decyzji z dnia (...) marca 1967 r.. Decyzje te zostały wydane na podstawie art. 6 i 9 dekretu z dnia 19 kwietnia 1955 r. o uwłaszczeniu i uregulowaniu innych spraw związanych z reformą rolną i osadnictwem rolnym (Dz.U. z 1959 r. Nr 14 poz. 78). W ocenie Ministra decyzje te nie mogą jednak stanowić podstawy do uchylenia decyzji Wojewody (...), gdyż organ rozpatrujący sprawę badał stan prawny nieruchomości w dacie jej przejęcia na własność państwa - tj. na dzień 13 września 1944 r.(dzień wejścia w życie dekretu o reformie rolnej z dnia 6 września 1944 r.), a w tej dacie nie było dokumentów sporządzonych w przewidzianej prawem formie. Dlatego przyjął, że przedłożone dokumenty nie mogą stanowić podstawy do uchylenia decyzji, gdyż w dacie przejęcia na własność państwa ww. majątku brak było dokumentów stwierdzających przeniesienie własności nieruchomości sporządzonych w formie aktu notarialnego, tym samym przedmiotowa nieruchomość podlegała przejęciu na cele reformy rolnej z tego tytułu, gdyż w dacie przejęcia na rzecz Skarbu Państwa przekraczała powierzchnię 50 ha użytków rolnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00