Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 stycznia 2007 r., sygn. III SA/Wa 3003/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Protokolant Urszula Hoduń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 stycznia 2007 r. sprawy ze skargi C. spółka cywilna w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za lata 2003, 2004 i 2005 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości, 3) zasadza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz strony skarżącej kwotę 1428 zł (słownie: tysiąc czterysta dwadzieścia osiem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] listopada 2005 r. Prezydent Miasta W[...] ustalił Skarżącym - M[...] D[...] i P[...] S[...], działającym jako C[...] s.c. w W[...], zobowiązania podatkowe w podatku od nieruchomości za lata 2003, 2004 i 2005, za lokal użytkowy znajdujący się w budynku przy Al. [...].

Stwierdził, że przepisy ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, pz. 84 ze zm.), dalej powoływanej jako "u.p.o.l.", od 1 stycznia 2003 r. wprowadziły obowiązek opodatkowania podatkiem od nieruchomości posiadaczy zależnych. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 4 u.p.o.l. podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nie posiadające osobowości prawnej, będące posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem. Przekazanie w wyniku umowy cywilnoprawnej w posiadanie zależne nieruchomości lub jej części, stanowiącej własność Skarbu Państwa bądź jednostki samorządu terytorialnego, skutkuje powstaniem obowiązku po stronie posiadacza zależnego, którym - w rozumieniu art. 336 Kodeksu cywilnego - jest ten, kto faktycznie włada rzeczą jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00