Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 15 stycznia 2007 r., sygn. II SA/Op 551/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Daria Sachanbińska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Asesor sądowy Elżbieta Naumowicz Protokolant: st. sekretarz sądowy Katarzyna Johan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 stycznia 2007 r. sprawy ze skargi A Sp. z.o.o. w D. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Opolu z dnia [...], nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi Spółki z o.o. A w D. jest decyzja Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Opolu z dnia [...], nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Opolu z dnia [...] o stwierdzeniu u D. W. choroby zawodowej - zawodowego alergicznego kontaktowego zapalenia skóry, wymienionej w pozycji 10 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych.

Wydanie powyższych decyzji poprzedziło postępowanie administracyjne o następującym przebiegu:

Ostateczną decyzją z dnia 27 listopada 2001 r. Opolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Opolu, po przeprowadzeniu uzupełniającego postępowania dowodowego, utrzymał w mocy decyzję Miejskiego Inspektora Sanitarnego w Opolu, stwierdzającą wystąpienie u D. W. choroby zawodowej, wymienionej pod poz. 10 wykazu chorób zawodowych. Orzekające w sprawie organy administracji oparły swe rozstrzygnięcia na orzeczeniu lekarskim, w którym Poradnia Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Opolu z siedzibą w Kędzierzynie-Koźlu orzekła, iż dane z wywiadu lekarskiego, przebieg schorzenia, jego rodzaj, miejsce występowania zmian skórnych, dodatnie wyniki testów naskórkowych z alergenami środowiska pracy - niklem, kobaltem, tiuranem oraz dodatnie testy eliminacji i reekspozycji dały podstawę do rozpoznania zawodowego wyprysku uczuleniowego skóry. W wyniku rozpatrzenia skargi Spółki A w D., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu - wyrokiem z dnia 18 maja 2004 r., sygn. akt II SA/Wr 3323/2001 - uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, uznając, iż w niniejszej sprawie właściwa do wydania orzeczenia jednostka orzecznicza nie dysponowała wynikami dochodzenia epidemiologicznego, a ponadto dodatkowego wyjaśnienia wymaga, który czynnik wywołał schorzenie u pracownicy i czy pracownica cierpiała na podobną chorobę w poprzednim zakładzie pracy. Wykonując wyrok Sądu, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu przeprowadził uzupełniające dochodzenie epidemiologiczne dotyczące środowiska pracy D. W., zwracając się do Spółki A w D. (pismo z dnia 11.08.2004 r.) o przesłanie Kart (Arkuszy) Bezpieczeństwa Wyrobów, z którymi miała kontakt poprzez skórę rąk D. W., wykonując pracę na stanowisku montera wiązek elektrycznych w wymienionej Spółce (w piśmie określono typy części składowych wiązek takich jak uszczelki, koszulki, kształtki oraz taśmy Corotex i PCV). W odpowiedzi uzyskano informację, że:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00