Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 16 stycznia 2007 r., sygn. III SA/Kr 1186/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Halina Jakubiec Sędziowie: WSA Bożenna Blitek (spr.), NSA Wiesław Kisiel Protokolant: Urszula Ogrodzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 stycznia 2007 r. sprawy ze skarg [...] Bank [...] S.A. w [...] na odpowiedź Okręgowego Inspektora Pracy w [...] z dnia [...] 2005 r. nr [...] w przedmiocie wystąpień Okręgowego Inspektora Pracy w [...] z dnia [...] 2005 r. i [...] 2005 r. I. uchyla zaskarżoną odpowiedź, II. orzeka, że uchylona odpowiedź nie może być wykonana w zakresie w jakim nakłada obowiązki na skarżącego, III. zasądza od Okręgowego Inspektora Pracy w [...] na rzecz skarżącego kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Inspektor Pracy Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w [...] działając na podstawie art. 8 ust. 12 ustawy z dnia 6 marca 1981 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz. U. z 2001 r., Nr 124, poz. 1362 z późn. zm.) przeprowadził kontrolę u pracodawcy [...] Bank [...] S.A. w [...] sporządzając protokoły kontroli. Kontrolę przeprowadzono:

I. w Centrali Banku przy ul. [...] sporządzając protokół z dnia [...].2005r.

oraz w Oddziałach:

II. przy [...] protokół kontroli z dnia [...].2005r.

III. przy [...]- protokół kontroli z dnia [...] 2005r.

IV. przy. [...]- protokół kontroli z dnia [...].2005r.

V. przy. [...]- protokół kontroli z dnia [...] 2005r.

VI. przy [...]- protokół kontroli z dnia [...] 2005r.

VII. przy [...]- protokół kontroli z dnia [...] 2005r. oraz

VIII. [...]. - protokół kontroli z dnia [...].2005r.

Pismem z dnia [...].2005r. [...]Bank [...] S.A. wniósł zastrzeżenia do ustaleń zawartych w protokole kontroli Centrali Banku.

Twierdzeniu PIP, że podstawą ustalenia przepracowanego czasu pracy może być określenie momentu załogowania się i wylogowania się z systemu komputerowego Banku, Bank przeciwstawił twierdzenie, że pracownicy Banku pracują w kilku systemach i kilku bazach tych systemów i pracownicy w Oddziałach Banku nie muszą wylogowywać się z systemu korzystając z przerwy, mają natomiast obowiązek zabezpieczenia dostępu do systemu przez inne osoby poprzez blokowanie stacji, co nie jest równoznaczne z wylogowywaniem się z systemu. Z tego względu logowanie się w tym systemach operacyjnych nie stanowi ewidencji pracy. Ewidencja czasu pracy prowadzona jest w formie elektronicznej, odrębnie dla każdego pracownika i na bieżąco ewidencjonowane są nieobecności nieusprawiedliwione i usprawiedliwione - urlopy, zwolnienia lekarskie oraz inne, natomiast po upływie danego miesiąca na podstawie informacji otrzymanych z poszczególnych komórek i jednostek organizacyjnych wprowadza się do tej ewidencji pracę w poszczególnych dobach, w tym pracę w niedzielę i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy. Zarzucono, że art. 149 § 1 kodeksu pracy (kp) nie wskazuje formy tej ewidencji, a Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 maja 1996r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika, nie wskazuje formy prowadzenia ewidencji czasu pracy, jedynie wskazuje zakres tej ewidencji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00