Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 12 stycznia 2007 r., sygn. I SA/Gd 761/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska, Protokolant Starszy Referent Beata Jarecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 12 stycznia 2007 r. sprawy ze skargi K. i E. H. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 1999 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję ; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 451 zł ( czterysta pięćdziesiąt jeden złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej z tytułu podatku dochodowego za 1999 r. E. i K. H.

W uzasadnieniu decyzji Dyrektor Izby Skarbowej wskazał, że w dniu 28 grudnia 2005r. K. H. - do protokołu spisanego w Izbie Skarbowej w toku postępowania odwoławczego, prowadzonego w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 1999 - zgłosił wniosek o "umorzenie zobowiązania podatkowego i odsetek bądź o umorzenie odsetek".

Następnie w skierowanym do Dyrektora Izby Skarbowej piśmie podatnik, zmieniając częściowo zakres swojego żądania, wniósł "ze względu na ważny interes publiczny o umorzenie odsetek za zwłokę oraz ze względu na trudną sytuację materialną o umorzenie zaległości podatkowej".

W ocenie K. H. w przedmiotowej sprawie ważny interes strony przejawiał się tym, że cały czas pozostawał w przekonaniu, iż zakupił akcje w ofercie publicznej, a ponieważ zostały one dopuszczone do obrotu publicznego, dochód z ich sprzedaży, zgodnie z art. 52 ust. l lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinien być zwolniony z opodatkowania. Konsekwencje istnienia rozbieżnych stanowisk Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Finansów, Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Najwyższej Izby Kontroli, Sejmu RP oraz organów podatkowych nie powinny być przerzucane na podatnika, a "problem ten powinien być rozwiązany na szczeblu urzędów centralnych". Niezależnie od powyższego K. H. zaznaczył, iż Jego rodzina znajduje się w nienajlepszej sytuacji materialnej, gdyż cztery dorosłe osoby utrzymują się z otrzymywanej przez Niego emerytury. Działalność gospodarcza prowadzona przez Jego żonę nie przynosi bowiem spodziewanych dochodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00