Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 grudnia 2006 r., sygn. II SA/Wr 519/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący SNSA Halina Kremis (sprawozdawca) Sędziowie SWSA Anna Siedlecka SNSA Zygmunt Wiśniewski Protokolant Kamila Zawiślan po rozpoznaniu w II Wydziale na rozprawie w dniu 22 listopada 2006 r. sprawy ze skargi K. K. na uchwałę Rady Gminy Św. K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odrzucenia protestu do projektu planu oddala skargę.

Uzasadnienie

Dnia [...] Rada Gminy Ś. K. podjęła uchwałę Nr [...] w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obrębu Radomierzyce, gmina Ś. K. oraz zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Ż. W. - teren "B" obejmującej działkę nr [...], gmina Ś. K.

Pismem z dnia 17 czerwca 2003 r. K. K. wniosła zarzuty przeciwko wyłożonemu projektowi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Strona nie zgodziła się z tym, by działka nr [...] w R. posiadała nadal przeznaczenie podstawowe jako grunt rolny (symbol RP) z ustalonym zakazem lokalizacji zabudowy kubaturowej oraz by przez obszar tej działki przechodziła sieć napowietrzna lub wszelka infrastruktura techniczna. Taka konstrukcja projektu planu powoduje bowiem, że grunt rolny na skutek podjęcia realizacji inwestycji sieciowych napowietrznych i podziemnych staje się bezużyteczny. Istnieje zatem realna obawa niszczenia i dewastowania struktury gleby, a w dalszej perspektywie czasowej obawa przekształcenia terenu w nieużytek. Ponadto strona stwierdziła, że działka nr [...] jest bardzo wąska ([...]) i zajmuje zbyt małą powierzchnię (0,48 ha w tym nieużytki 0,02 ha), by prowadzić na niej uprawy rolne. Również duże zbliżenie tej działki do terenów przekwalifikowanych sprawia, że wszelka uprawa rolna na tym obszarze staje się nieopłacalna, a zatem czyni ten grunt nieprzydatnym do celów upraw rolniczych. W ocenie strony, ze względu na społeczną przydatność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, działki od nr [...] do nr [...] powinny być przekwalifikowane na cele nierolnicze. Taki jest bowiem cel użyteczności wydzielonych wąskich pasów gruntu. Obowiązkiem władzy samorządowej jest wytyczenie tego gruntu pod zabudowę kubaturową. Nadto K. K. zażądała wskazania podstawy, na jakiej gmina Ś. K. w projekcie planu "odrolniła" działki nr [...] do [...], natomiast działki od nr [...] do nr [...] pozostawiła "nieodrolnione", co w konsekwencji dyskryminuje właścicieli tych ostatnich w stosunku do pozostałych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00