Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 7 grudnia 2006 r., sygn. II SA/Ol 602/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Jaszczak - Sikora Sędziowie Sędzia WSA Adam Matuszak Asesor WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Protokolant Ewa Rychcik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 listopada 2006 r. sprawy ze skargi Gminy na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie rozbiórki pomnika oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia "[...]" nr "[...]" Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał Gminie rozebranie pomnika w kształcie głazu naturalnego z napisem poświęconym pamięci "[...]" ustawionego na betonowym cokole na działce o numerze ewidencyjnym "[...]" we wsi N. gmina K. poprzez usunięcie kamienia i rozbiórkę cokołu.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, iż z zebranego materiału dowodowego wynika, że przedmiotowy pomnik znajdował się w centralnym miejscu terenu zielonego (aktualnie działka nr "[...]") na rozwidleniu dróg w kierunkach: Z.-K.-R., a w latach 1950-1960, na polecenie ówczesnych władz gminnych, został przewrócony i wskutek przywożenia w to miejsce piasku do posypywania dróg, w okresie zimowym, z biegiem czasu zasypany. Na początku września 2005r., podczas usuwania awarii wodociągu, wykonano rozkop trójkąta zieleni, odkopano w całości przedmiotowy kamień z tablicą pamiątkową i wydobyto na powierzchnię terenu, ze względu na jego kolizję z wodociągiem. Na wniosek miejscowej ludności Wójt Gminy we wrześniu 2005r. zlecił wykonanie odtworzenia wersji pierwotnej polegającej na wykonaniu betonowego cokołu (zgodnie ze wskazówkami mieszkańców wsi N.) i ustawieniu na nim odkopanego kamienia. Prace te zostały wykonane we wrześniu 2005r. przez pracownika Urzędu Gminy.

Organ I instancji wyjaśnił, iż robót wykonanych przy pomniku nie można uznać za remont w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.), gdyż roboty budowlane nie zostały wykonane przy obiekcie budowlanym, który można uznać za obiekt istniejący. W sprawie doszło natomiast do odbudowy pomnika, co oznacza, że Gmina dokonała budowy pomnika, gdyż Prawo budowlane poprzez pojęcie budowy rozumie także odbudowę. Dalej organ wywodził, iż głaz naturalny z tablicą pamiątkową ustawiony na betonowym cokole należy traktować jako pomnik m. in. zgodnie z definicją zamieszczoną w "Małej encyklopedii architektury i wnętrz" Kazimierza Krajewskiego wydanej przez Zakład Narodowy imienia Ossolińskich w 1974r., której brzmienie jest następujące: "pomnik - dzieło rzeźbiarskie, albo architektoniczno-rzeźbiarskie dla upamiętnienia zasłużonej osoby lub zdarzenia historycznego w kształcie posągu lub rzeźbiarskiej grupy również kolumny, obelisku, budowli, kopca, czy głazu naturalnego". Natomiast zgodnie z Prawem budowlanym pomnik sklasyfikowany jest jako budowla. Budowę pomnika zaś można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego argumentował, iż w sprawie z uwagi na brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obowiązującego dla działki na której został wybudowany pomnik oraz z powodu nieposiadania przez Gminę ostatecznej w dniu wszczęcia postępowania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, brak było możliwości zalegalizowania wykonanego pomnika. Wobec powyższego konieczne było orzeczenie jego rozbiórki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00