Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 21 grudnia 2006 r., sygn. II SA/Lu 866/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Witold Falczyński, Sędziowie Asesor WSA Wojciech Kręcisz (sprawozdawca),, Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak, Protokolant Asystent sędziego Marcin Małek, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 21 grudnia 2006 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Wojewody z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji dotyczącej zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę.

Uzasadnienie

II SA/Lu 866/06

U z a s a d n i e n i e

Wojewoda decyzją z dnia [...] Nr [...] wydaną na podstawie przepisu art. 138 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz przepisu art. 82 ust. 3 Prawa budowlanego, po rozpatrzeniu odwołania W. M. od decyzji Starosty z dnia [...] Nr [...] zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej M. G. kiosku kwiatowego na działce nr ewid. 221 (przy granicy z działką nr ewid. 222), z przyłączem kanalizacji sanitarnej i zbiornikiem na ścieki sanitarne o pojemności 5,00 m³ przy ul. K., uchylił zaskarżoną decyzję w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji, organ odwoławczy podniósł, iż M. G. wystąpiła z wnioskiem o pozwolenie na budowę kiosku kwiatowego, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, na działce nr 221 ze ścianą szczytową usytuowaną przy granicy z działką nr 222 przy ul. K. w R.. Po zawiadomieniu stron o wszczęciu postępowania administracyjnego W. M. i T. M. - P. wnieśli sprzeciw odnośnie realizacji wskazanej inwestycji.

Jak wskazano projekt budowlany kiosku kwiatowego zakładał jego budowę przy granicy z działką sąsiednią. W związku z tym, organ I instancji podniósł, iż miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Gminy R. w § 7 ust. 2 pkt 5 dopuszcza lokalizację zabudowy na granicy działki lub w odległości 1,5 m od granicy działki zgodnie z warunkami technicznymi. Przepisy określone w § 12 ust. 3 pkt 1 i ust. 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowania (Dz. U. Nr 75, poz. 690 ze zm.) zezwalają na usytuowanie budynku przy granicy działki jeżeli: wynika to z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, lub gdy na sąsiedniej działce bezpośrednio przy granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów. W związku z tym, że budynek na sąsiedniej działce nr 222 usytuowany jest w odległości 2,50 m od granicy działki i w odległości 3,00 m od projektowanego kiosku, projektant wykonał analizę przesłaniania, z której wynika, że projektowany kiosk nie przesłania okna w ścianie północnej w budynku na działce sąsiedniej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00