Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 listopada 2006 r., sygn. VII SA/Wa 1558/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Machlejd (spr.), , Sędzia WSA Izabela Ostrowska, Sędzia WSA Mariola Kowalska, Protokolant Monika Sosna-Parcheta, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 listopada 2006 r. sprawy ze skargi E. i T. S. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2006 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji udzielającej pozwolenia na użytkowanie I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, III. zasądza od Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżących E. i T. S. kwotę 600 zł (sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

VII SA/Wa 1558/06

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] maja 2006 r. znak: [...][...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w [...] stwierdził nieważność decyzji prezydenta Miasta [...] z dnia [...] listopada 2002 r. znak [...] udzielającej państwu E. i T. S. pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalno-usługowego w całości zrealizowanego w [...] przy ul. [...].

Organ po dokonanej analizie zebranego w sprawie materiału dowodowego uznał, iż decyzja Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] listopada 2002 r. znak: [...] została wydana bez podstawy prawnej, co rodzi konieczność jej wyeliminowania z obrotu prawnego.

Organ I instancji podniósł, iż zgodnie z brzmieniem art. 54 ustawy Prawo budowlane, obowiązującym na dzień wydania przedmiotowej decyzji pozwolenia na użytkowanie, do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, można przystąpić, z zastrzeżeniem przepisów art. 55 i 57, po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu, w drodze decyzji. Zawiadomienie o zakończeniu budowy, o jakim mowa w art. 54 ust. 1 w/w ustawy, uruchamia postępowanie administracyjne i to zarówno wówczas, gdy jego następstwem jest wniesienie sprzeciwu, jak i gdy organ administracji architektoniczno-budowlanej milcząco przyzwala inwestorowi na użytkowanie obiektu budowlanego. Zarówno bowiem wniesienie sprzeciwu, jak i milczące przyzwolenie na powyższe zachowanie stanowi wyraz woli właściwego organu administracji publicznej. Za datę jego wszczęcia art. 61 § 3 k.p.a. nakazuje przyjąć dzień doręczenia żądania organowi administracji publicznej. Postępowanie administracyjne wszczęte na skutek zawiadomienia, o którym mowa w art. 54 ust. 1, może się zakończyć jedynie sprzeciwem lub milczeniem organu. Jak wynika z akt sprawy, inwestorzy w dniu [...] lipca 2002 r. złożyli w Urzędzie Miasta [...] Wydział Urbanistyki i Architektury zawiadomienie o zakończeniu budowy -odbiór całkowity, budynku mieszkalno - usługowego przy ul. [...] w [...]. W/w organ, w terminie 14 dni od dnia złożenia zawiadomienia tj. do dnia [...] sierpnia 2002 r. nie zgłosił sprzeciwu wobec w/w zawiadomienia. Oznacza to, iż inwestorzy od dnia [...] sierpnia 2002 r. użytkują przedmiotowy obiekt budowlany zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane. Organ administracji architektoniczno-budowlanej przyzwolił na powyższe w drodze tzw. milczącej zgody.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00