Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 listopada 2006 r., sygn. III SA/Wa 2778/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Nasierowska, Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Kleiber (spr.),, Asesor WSA Hieronim Sęk, Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 listopada 2006 r. sprawy ze skargi P. S. A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] stycznia 2004 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2001 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. z dnia [...] września 2003 r., nr [...] , 2) stwierdza, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz skarżącego kwotę 71.816 zł (słownie: siedemdziesiąt jeden tysięcy osiemset szesnaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K., decyzją z dnia [...] września 2003 r. Nr [...] określił dla P.C. S.A. wysokość zobowiązania podatkowego od osób prawnych za 2001 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. stwierdził zawyżenie przez P. C. SA kosztów uzyskania przychodów. Dotyczyło ono: - wypłat stypendiów fundowanych dla osób fizycznych będących beneficjentami zawartych umów stypendialnych, nie będących pracownikami P. C. Zdaniem Dyrektora, wynikające z tych umów zobowiązania do zawarcia w przyszłości umów o pracę nie uzasadniały związku tych wydatków z przychodami 2001 r. - art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) - dalej jako "pdp"

- obciążenia kosztów Spółki fakturą z tytułu wykonania usługi na podstawie umowy, której Spółka nie była stroną. Usługą była naprawa wagonów w następstwie wypadku kolejowego, jaki miał miejsce [...] sierpnia 2001 r. to jest przed podjęciem jeszcze działalności przez P. C. S.A. Zdarzenie było zawinione przez pracowników P. S.A. i jego zaistnienie nie powinno obciążać podmiotu, który w chwili tego wypadku nie prowadził działalności i nie zawierał umowy o dokonanie napraw. P. C. nie jest też następcą prawnym P. S.A.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00