Wyrok WSA w Lublinie z dnia 14 listopada 2006 r., sygn. III SA/Lu 379/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Czaja, Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak (sprawozdawca), Protokolant Sekretarz sądowy Wiesława Dudek, , po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 14 listopada 2006 r. sprawy ze skargi Z. D. na decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wypłaty uposażenia 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji i poprzedzającej ją decyzji Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień - z dnia [...] nr [...] ; 2. uchyla decyzję Dowódcy Okręgu Wojskowego z dnia [...] nr [...].
Uzasadnienie
Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) po rozpatrzeniu odwołania chor. szt. rez. Z. D. od decyzji Wojskowego Komendanta Uzupełnień z dnia [...] nr [...], utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego stwierdził, że w dniu [...] 2003 r. Z. D. na podstawie rozkazu personalnego Dowódcy Okręgu Wojskowego nr [...] z dnia [...] został zwolniony z zawodowej służby wojskowej wskutek upływu terminu wypowiedzenia dokonanego przez organ wojskowy. Zwolnienie z zawodowej służby wojskowej nastąpiło po skróconym okresie wypowiedzenia (skrócenie okresu wypowiedzenia o trzy miesiące nastąpiło na wniosek żołnierza zgodnie z art.14 ust. 2 ustawy z dnia 25 maja 2001 r. o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej w latach 2001 - 2006; Dz. U. z 2001 r. nr 76, poz. 804 z późn. zm.). Z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia dokonanego na wniosek żołnierza wypłacono wyżej wymienionemu jednorazowe odszkodowanie w wysokości 5.833,38 zł. za okres od 1.11.2003 r. do 31.01.2004 r.
W dniu [...] 2005 r. Dowódca Wojsk Lądowych decyzją nr [...] stwierdził nieważność decyzji Dowódcy OW o wypowiedzeniu stosunku służbowego, w następstwie czego Z. D. został z dniem [...] 2003 r. przywrócony do zawodowej służby wojskowej, co w świetle ww. stwierdzenia nieważności powoduje brak prawnego i faktycznego skutku w postaci zwolnienia z zawodowej służby wojskowej, a tym samym oznacza, że wypłacone świadczenia pieniężne dokonane w związku z nieważnym zwolnieniem stały się świadczeniami nienależnymi.