Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 27 listopada 2006 r., sygn. I SA/Bd 635/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Leszek Kleczkowski Sędziowie: Sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz Asesor sądowy Mirella Łent (spr.) Protokolant Asystent sędziego Daniel Łuczon po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 listopada 2006 r. sprawy ze skargi Krzysztofa K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] 2006 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej płatnika 1. uchyla zaskarżoną decyzję 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w B. na rzecz strony skarżącej kwotę 2.000 (dwa tysiące) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

I SA/Bd 635/06

U Z A S A D N I E N I E

Decyzją z [...] 2006r, Dyrektor Izby Skarbowej w B. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. z [...] 2006 r., orzekającą o odpowiedzialności podatkowej Krzysztofa Kazimierza K. jako płatnika oraz określającą wysokość należności z tytułu pobranego a niewpłaconego lub niepobranego podatku od czynności cywilnoprawnych i podatku od spadków i darowizn za 2005 rok w kwocie 129.044,90 zł.

Podstawą prawną decyzji był art. 233 § l pkt l w związku z art. 8 ustawy Ordynacja podatkowa, art. 10 ust. 2 pkt l ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z § 4 ust. l pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000 roku w sprawie szczegółowych zasad poboru podatku od czynności cywilnoprawnych oraz art. 18 ust. l ustawy o podatku od spadków i darowizn w związku z § 7 ust. l pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2002 roku w sprawie poboru przez notariuszy podatku od spadków i darowizn, prowadzenia rejestru podatku oraz trybu wykonywania przez notariuszy czynności związanych z poborem podatku.

W uzasadnieniu decyzji wskazano na to, że płatnik, w 2005 roku sporządził 9 umów dotyczących sprzedaży zabudowanych nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego oraz budynków stanowiących odrębny przedmiot własności, odrębnej własności lokali wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej. W każdym z tych aktów notarialnych zamieszczono adnotację, iż budynki, budowle czy urządzenia, będące przedmiotem sprzedaży, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług są towarami używanymi, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Jednocześnie w treści aktów określono, że podatek od czynności cywilnoprawnych obliczony i pobrany został od wartości gruntów oraz, że nie pobrano podatku od wartości budynków, jako podstawę wskazując art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00