Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 10 padziernika 2006 r., sygn. II SA/Wr 540/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Halina Kremis, Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz (sprawozdawca), Asesor WSA Alicja Palus, Protokolant apl. radc. Ewa Radzięta, po rozpoznaniu w II Wydziale na rozprawie w dniu 10 października 2006 r. sprawy ze skargi W. B. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu gospodarczego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana III. zasądza od D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. na rzecz skarżącego kwotę 10 zł (dziesięć złotych) tytułem kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Burmistrz Miasta O. umorzył postępowanie z wniosku skarżącego o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji na działce nr [...], gdyż obiekty ujęte we wniosku zostały już zrealizowane, a w sprawie tej prowadzi już postępowanie organ nadzoru budowlanego. Działka nr [...] w planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego miasta O. uchwalonym w dniu [...] położona jest na obszarze o symbolu E-19 MN przeznaczonym obecnie pod zabudowę jednorodzinną, uprawy polowe i ogrodnicze, usługi na terenach mieszkaniowych, zaś w planie przeznaczonym jako teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z ogrodami przydomowymi i usługami nieuciążliwymi, dopuszcza się niewielkie zakłady rzemieślnicze usługowe i produkcyjne nieuciążliwe, realizacja zabudowy możliwa wyłącznie po przeprowadzeniu wyprzedzających badań archeologicznych.

Uprzednio na skutek anonimowanego zawiadomienia z dnia 15.05.2000 r. o budowaniu szopy przy skrzyżowaniu ulic, organ nadzoru budowlanego dokonał przy udziale skarżącego w dniu 21.06.2000 r. oględzin działki nr [...] i stwierdził wybudowanie tam warsztatu samochodowego przyjętego do użytkowania pismem z dnia 25.02.1999 r. oraz pomieszczenia gospodarczego o wymiarach 9,50 x 4,0 m i wys. 2,20, bez instalacji, położonego przy drodze publicznej, bez pozwolenia na budowę. W toku kolejnych oględzin w dniu 8.01.2001 r. organ stwierdził, że w obiekcie są dwa pomieszczenia, w jednym znajdowały się m. in. butle z tlenem i propan, a drugie wykorzystywane jest jako garaż. Według oświadczenia inwestora obiekt został wybudowany w 1977 r. Protokół zawiera szczegółowy opis obiektu i jego usytuowania w terenie, oraz jego skorygowane wymiary. Decyzją z dnia [...] organ nadzoru na podstawie art. 103 ust. 3 prawa budowlanego w związku z art. 40, 42 ust. 2, art. 54 ust. 1, art. 56 prawa budowlanego z 1974 r. i § 59 rozporządzenia z dnia 20.02.1975 r. w sprawie nadzoru urbanistyczno-budowlanego (Dz. U. Nr 8, poz. 48) nakazał M. i W. B. wykonanie następujących czynności niezbędnych do doprowadzenia obiektu do stanu zgodnego z prawem - uzyskać zgodę właścicieli działek nr [...] i [...] o przybliżenie się do granic ich działek, uzyskać zgodę na przeniesienie linii kablowej 20 kV K-244 przechodzącej pod wybudowanym obiektem, wykonać dokumentację techniczną obiektu wraz z niezbędnymi uzgodnieniami (w zależności od sposobu użytkowania obiektu), uzyskać pozwolenie na użytkowanie rzeczonego obiektu, w terminie do dnia 30 maja 2001 r., zaś niewykonanie czynności spowoduje wydanie decyzji w myśl art. 37 ust. 2 prawa budowlanego z 1974 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00