Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 padziernika 2006 r., sygn. VI SA/Wa 1519/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Rudnicki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka Sędzia WSA Andrzej Wieczorek Protokolant Anna Błaszczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 października 2006 r. sprawy ze skargi Krajowej Rady Doradców Podatkowych na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] maja 2006 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia uchwały w sprawie zmiany Statutu Krajowej Izby Doradców Podatkowych oddala skargę

Uzasadnienie

Uchwałą z dnia [...] stycznia 2002 r. [...] Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych Nr [...] zatwierdzony został - w formie załącznika - statut Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Uchwałą z dnia [...] stycznia 2006 r. [...] Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych Nr [...] przyjęto zmiany statutu Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Decyzją Ministra Finansów z dnia [...] marca 2006 r., Nr [...], wydaną na podstawie art. 62 ust. 2 i 4 w związku z art. 50 ust. 3, art. 51 ust. 1 pkt 2 oraz art. 65 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 86, z późn. zm.) zawieszono uchwałę z dnia [...] stycznia 2006 r. [...] Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych Nr [...] w sprawie zmiany Statutu Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

W uzasadnieniu decyzji stwierdzono, iż w § 1 pkt 16 uchwały Nr [...][...] Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych dokonał zmiany § 19 ust. 1 statutu Krajowej Izby Doradców Podatkowych, zgodnie z którym Krajowa Rada Doradców Podatkowych zwołuje nadzwyczajny Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych, na wniosek Komisji Rewizyjnej, co najmniej 1/10 liczby ogółu doradców podatkowych lub ministra właściwego do spraw finansów publicznych nie wcześniej niż 30 dni i nie później niż w ciągu 90 dni od daty złożenia wniosku o zwołanie tego Zjazdu, o ile nie koliduje to z terminem Zjazdu, o którym mowa w § 18 Statutu. Tymczasem kwestia ta jest uregulowana jednoznacznie w ustawie o doradztwie podatkowym. Zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych odbywa się co 4 lata. Natomiast przed upływem tego okresu Krajowa Rada Doradców Podatkowych jest zobowiązana zwołać nadzwyczajny Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych w terminie 90 dni od dnia złożenia wniosku przez uprawniony podmiot (art. 50 ust. 3 ustawy). Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami ustawy o doradztwie podatkowym Krajowa Rada Doradców Podatkowych ma obowiązek zwołania nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych w terminie 90 dni od dnia złożenia wniosku przez uprawniony podmiot. Regulacje ustawowe nie przewidują dla Krajowej Rady żadnej możliwości uchylenia się od tego obowiązku. Zgodnie natomiast z przyjętą w uchwale Nr [...] regulacją Krajowa Rada Doradców podatkowych miałaby możliwość odmowy zwołania nadzwyczajnego Zjazdu uzasadniając to np. zbliżającym się terminem Krajowego Zjazdu, który co do zasady odbywa się co 4 lata, a Rada uzna, że nadzwyczajny Zjazd koliduje z tym terminem. W związku z powyższym należy stwierdzić, że regulacja przyjęta przez [...] Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych w § 1 pkt 16 uchwały Nr [...], ograniczająca możliwość zwołania nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych, jest niezgodna z art. 50 ust. 3 ustawy o doradztwie podatkowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00