Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 12 padziernika 2006 r., sygn. IV SA/Po 839/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Stankowski. Sędziowie WSA Maciej Dybowski ( spr ) WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak Protokolant sekr.sąd. Justyna Frankowska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 12 października 2006 r. sprawy ze skargi K. M. na decyzję Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie dodatku służbowego. I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję personalną Dyrektora Aresztu Śledczego w P. z dnia [...] r. nr [...] w tej tylko części w której odmówiono K. M. włączenia przyznanego dodatku więziennego do dodatku służbowego, II. określa, że zaskarżona decyzja może być wykonana w nie uchylonej części. /-/D.Rzyminiak-Owczarczak /-/J.Stankowski /-/M.Dybowski KP

Uzasadnienie

sygn. IV SA/Po 839/05

U Z A S A D N I E N I E

Decyzją z dnia [...] r.- nr [...] na podstawie art. 31 ust. 1 i 2, art. 103 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej ( j.t. Dz.U. 207/02/1761 ze zm.- dalej uSW) i § 4 ust. 1 pkt 1 i 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 marca 1999 r. w sprawie dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Służby Więziennej (Dz.U. 27/99/253- dalej rozporządzenie z 1999 r.) Dyrektor Aresztu Śledczego w P. (dalej Dyrektor Aresztu) przyznał K. M.- oddziałowemu działu ochrony Aresztu Śledczego w S. dodatek więzienny za miesiąc luty 2002 r. w wysokości [...] zł; odmówił włączenia na podstawie § 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 lutego [2002 r.] w sprawie dodatków o charakterze stałym do uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej (Dz.U. 14/02/137- dalej rozporządzenie z 2002 r.) przyznanego dodatku więziennego do dodatku służbowego.

W uzasadnieniu Dyrektor Aresztu stwierdził, że po sprawdzeniu dokumentacji regulującej rozkład służby funkcjonariuszy działu ochrony stwierdził, że w lutym 2005 r. Wnioskodawca przepracował w Areszcie Śledczym w P. w oddziałach mieszkalnych - i 1/3 na stanowisku oddziałowego w ramach zastępstwa 156 godzin. Zgodnie z zarządzeniem wewnętrznym nr [...] Dyrektora Aresztu z dnia [...] r. w sprawie utworzenia wykazu stanowisk w Areszcie Śledczym w P., na których przysługuje dodatek więzienny na tych oddziałach przysługiwał dodatek w wysokości 9 % najniższego uposażenia zasadniczego, jakie przysługiwało funkcjonariuszowi Służby Więziennej w tym okresie. W związku z powyższym Dyrektor Aresztu przyznał wypłatę dodatku więziennego w ww wysokości. Po dokonaniu analizy dokumentacji, oceny stanu prawnego w świetle rozporządzenia z 2002 r., które weszło w życie dnia [...] marca 2002 r. Zgodnie z rozporządzeniem z 2002 r., należało kierować się zasadą, że funkcjonariusz otrzymujący w dniu wejścia w życie rozporządzenia dodatek więzienny, uprawniony jest do pobierania dodatku służbowego w wysokości podwyższonej o 1/12 kwoty otrzymywanego przez cały rok 2001 r. dodatku więziennego. Wnioskodawca służbę na posterunkach, na których przysługiwał dodatek więzienny pełnił tylko w ramach zastępstwa i tylko z tego tytułu otrzymywał dodatek więzienny. Dodatek ów wypłacano Zainteresowanemu w różnych wysokościach, z pominięciem okresu przebywania na urlopie wypoczynkowym, w przeciwieństwie do funkcjonariuszy, którzy w oparciu o § 6 rozporządzenia z 1999 r. dodatek więzienny otrzymywali także w czasie przebywania na urlopie. Ów fakt określa przywileje funkcjonariuszy, którzy dodatek więzienny mieli przyznany na stałe tj. w stałej procentowo zależnej miesięcznej kwocie, na podstawie indywidualnej decyzji i w oparciu o wykazy stanowisk w AŚ w P. i podległych oddziałach zewnętrznych. Wnioskodawca nigdy nie miał przyznanego dodatku więziennego w stałej wysokości na podstawie indywidualnej decyzji personalnej, zatem nie spełniał przesłanek do przyznania dodatku więziennego w formie stałej, co czyniło niemożliwym włączenie tego dodatku do dodatku służbowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00