Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 3 padziernika 2006 r., sygn. II SA/Ol 564/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędziowie Protokolant Sędzia WSA Marzenna Glabas (spr.) Sędzia WSA Hanna Raszkowska Asesor WSA Katarzyna Matczak Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 października 2006 r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Wojewody z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji udzielającej pozwolenia na budowę oddala skargę. WSA/wyr.1 - sentencja wyroku

Uzasadnienie

Pismem z dnia 18 stycznia 2005r. J. S. zwrócił się do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z wnioskiem o stwierdzenie wygaśnięcia w trybie art. 162 § 1 kpa, decyzji Kierownika Wydziału Urbanistyki, Architektury i Nadzoru Budowlanego Urzędu Miasta nr "[...]" z dnia "[...]" udzielającej Spółdzielni Mieszkaniowej "A" pozwolenia na budowę 11-to segmentowego budynku w zabudowie szeregowej przy ul. P. (obecnie "[...]") w O.

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego postanowieniem z dnia "[...]"2005r. przekazał przedmiotowy wniosek według właściwości Prezydentowi Miasta.

Na skutek wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 10 stycznia 2006r. sygn. akt II SAB/Ol 47/05, który uwzględnił skargę J. S. na bezczynność Prezydenta Miasta, organ ten w dniu "[...]"2006r. wydał decyzję nr "[...]" znak "[...]", którą odmówił stwierdzenia wygaśnięcia wskazanej wyżej decyzji.

W uzasadnieniu decyzji organ podniósł, iż w niniejszej sprawie brak jest przesłanek z art. 162 § 1 pkt. 1 kpa, aby móc stwierdzić wygaśnięcie decyzji, gdyż sprawa nie ma związku z interesem społecznym, J. S. nie był stroną

w postępowaniu w sprawie wydania kwestionowanego pozwolenia na budowę oraz odnośny przepis prawa nie istniał w czasie wydania tej decyzji. Organ podkreślił, że przedmiotowa decyzja z dnia "[...]"1990r. nie może podlegać wygaśnięciu, ponieważ przepisy ustawy z dnia 24 października 1974r. Prawo budowlane, będące podstawą wydania tejże decyzji, nie przewidywały możliwości jej wygaśnięcia. Konstrukcja prawna związana z formułą wygaśnięcia decyzji została wprowadzona przez ustawodawcę dopiero w kolejnej ustawie Prawo budowlane, obowiązującej od dnia 1 stycznia 1995r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00