Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 11 padziernika 2006 r., sygn. II SA/Gd 755/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędziowie: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Sędzia NSA Krzysztof Ziółkowski Protokolant: Agnieszka Szczepkowska po rozpoznaniu w dniu 11 października 2006 r. na rozprawie sprawy ze skargi M. S. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 18 lipca 2005 r. , nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki oddala skargę.

Uzasadnienie

Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia 17 lutego 2005 r. Nr [...], wydaną na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 1, w związku z art. 51 ust. 7 oraz art. 80 ust: 2 pkt 1, art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003r., Nr 207, poz. 2016 ze zm.), oraz art. 104 Kpa na skutek wykonania robót budowlanych bez wymaganego pozwolenia na budowę, nakazał M. S., rozbiórkę barierki ogrodzeniowej zamontowanej na granicy działki nr [...] z działką nr [...], w poprzek tarasu wybudowanego na poziomie pierwszej kondygnacji, wzdłuż północnej strony segmentów mieszkaniowo - usługowych przy ul. [...] w K. M.

Organ ustalił, że poprzeczna barierka stalowa na granicy działki nr [...] z działką nr [...] ma wysokość 1,10 m i została wybudowana przez M. S. bez wymaganego pozwolenia na budowę, na poziomie pierwszej kondygnacji wzdłuż północnej strony segmentów mieszkaniowo - usługowych przy ul. [...] w K. M., już po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie własnego segmentu mieszkalno-usługowego na działce nr [...]. Zamontowana barierka zablokowała przewidziany projektem budowlanym wspólny ciąg komunikacyjny i nie była w realizowanej inwestycji przewidziana. Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (barierka wybudowana została po 1 stycznia 1995r.) roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem artykułów 29-31, które wymieniają rodzaje budów oraz robót budowlanych, które nie wymagają pozwolenia na budowę, za to wymagają zgłoszenia bądź zostają nawet z tego obowiązku wyłączone. Wykonanie robót budowlanych polegających na montażu przedmiotowej barierki nie jest zawarte w grupie wyłączeń z uzyskania pozwolenia na budowę, zatem samowolne wykonanie barierki wzdłuż granicy działek, w poprzek tarasu pełniącego rolę wspólnej komunikacji zespołu budynków w zabudowie szeregowej, zobowiązuje organ nadzoru budowlanego do podjęcia działań wynikających z przepisów art. 51 ust. 1 oraz ust. 7 pkt 1 - 3 ustawy Prawo budowlane. Zdaniem organu wykonane zostały roboty budowlane bez wymaganego pozwolenia albo zgłoszenia. Barierka poprzeczna na ciągu komunikacyjnym - istniejącej drodze ewakuacyjnej, którą jest wyjście z segmentów zabudowy szeregowej i wspólne zejście z tarasu bocznymi schodami, powoduje jej zawężenie i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia. Po analizie zagrodzenia tarasu barierką organ uznał, że nie widzi możliwości zastosowania przepisów art. 51 ust. 1 pkt 2, ponieważ jedynym sposobem doprowadzenia wykonywanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem jest wydanie nakazu rozbiórki w trybie art. 51 ust. 1 pkt 1. Organ zaznaczył ponadto, iż w załączniku opisowym do decyzji o warunkach zabudowy [...] z dnia 10 grudnia 1998r., wydanej przez Burmistrza Miasta na wniosek M. S., widnieje zapis, że stosowanie wygrodzeń poszczególnych działek jest zabronione.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00