Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 wrzenia 2006 r., sygn. I SA/Wr 20/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: S.NSA Henryka Łysikowska Sędziowie: Asesor WSA Dagmara Dominik S. WSA Katarzyna Radom- sprawozdawca Protokolant: Michał Kazek po rozpoznaniu w dniu 24 sierpnia 2006 r. na rozprawie sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w O. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] o nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2001 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. stwierdza, że wymieniona w pkt I decyzja nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz skarżącej A Sp. z o.o. w O. K. kwotę 5.615 zł. (pięć tysięcy sześćset piętnaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. powołując się na przepis art. 2 ust. 1, art. 3 ust. 1 pkt 3 i 4, art. 5 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych utrzymało w mocy orzeczenie Burmistrza S. Ś. z dnia [...] stwierdzające Zakładom A sp. z o.o. w O. K. nadpłatę w podatku od nieruchomości za 2001 r.

Pismem z dnia [...] spółka zwróciła się o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2001 r., wskazując, iż cześć użytkowanych przez nią gruntów winna podlegać opodatkowaniu podatkiem rolnym oraz leśnym. Organ I instancji uznał częściowo rację spółki i stwierdził nadpłatę w kwocie odmiennej od wnioskowanej, w pozostałym zakresie odmówił jej żądaniu wskazując, że skarżąca jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie udzielonej koncesji ważnej do [...]. W związku z powyższym na mocy przepisów art. 3 ust. 1 pk 3 i 4 oraz art. 5 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych od posiadanych gruntów winna odprowadzać podatek od nieruchomości wg stawki przewidzianej dla działalności gospodarczej, bez względu na kwalifikację ww. gruntów w ewidencji gruntów. Wyjątkiem objęto grunt eksploatowany na którym, co wynikało z przedłożonej umowy dzierżawy prowadzona była działalność rolna przez R. K. Grunt ten, zdaniem organu podatkowego winien być opodatkowany podatkiem rolnym, co uzasadniało stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości w tej części.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00