Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 wrzenia 2006 r., sygn. I SA/Wa 1160/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Sobielarska Sędziowie asesor WSA Mirosław Gdesz asesor WSA Joanna Skiba (spr.) Protokolant referendarz sądowy Aneta Trochim-Tuchorska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 września 2006 r. sprawy ze skargi J. P. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] maja 2006 r., nr [...] w przedmiocie przywrócenia terminu do złożenia wniosku oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] maja 2006 roku, nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. utrzymało w mocy postanowienie Prezydenta W. nr [...] z dnia [...] marca 2006 r., odmawiające przywrócenia terminu skarżącemu J. P. do rozpoznania wniosku o wypłatę jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka.

W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia organ odwoławczy podał, że postanowieniem Prezydenta W. nr [...] z dnia [...] marca 2006 r. odmówiono przywrócenia terminu do rozpoznania wniosku o wypłatę jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka z uwagi na fakt, że 3- miesięczny termin na złożenie wniosku o zapomogę, liczony od dnia urodzenia dziecka, jest terminem prawa materialnego i nie podlega przywróceniu. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. nie uznało za uzasadnione argumenty zawarte w złożonym przez J. P. zażaleniu, w którym podnosił, że przedmiotowy termin nie ma charakteru terminu materialnego. Zdaniem skarżącego za uznaniem tego terminu jako procesowego przemawia jego treść literalna, gdyż wskazuje on jedynie kiedy należy złożyć wniosek o przyznanie zapomogi, a nie wniosek o przyznanie czy ustalenie prawa do zapomogi. Powyższe potwierdza także przepis art. 1 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, który stanowi, że ustawa określa warunki nabywania prawa do świadczeń rodzinnych oraz zasady ustalania, przyznawania i wypłacania tych świadczeń. Skarżący wskazał w zażaleniu, że warunki nabywania prawa do jednorazowej zapomogi określa art. 15 b ust. 1 i 2 natomiast przepis art. 15 b ust. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 139. poz. 992) odnosi się jedynie do drugiej części zakresu ustawy czyli zasad ustalania, przyznawania i wypłacania świadczeń a jest to zakres ściśle procesowy. Natomiast w ocenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. materialny charakter terminu wskazanego w przepisie art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych wynika wprost z treści tego przepisu. Zgodnie z ww. przepisem, wniosek o wypłatę zapomogi składa się w terminie 3 miesięcy od dnia narodzin. Wniosek złożony po terminie właściwy organ pozostawia bez rozpoznania. Z powołanego przepisu wynika, że 3- miesięczny okres na złożenie wniosku od daty urodzenia dziecka, nie jest terminem jedynie instrukcyjnym czy procesowym, lecz w związku z drugim zdaniem przepisu, musi być traktowany jako termin materialny - prekluzyjny. Zdanie drugie tego przepisu wiąże z niezachowaniem 3- miesięcznego terminu konkretny, ujemny skutek dla strony, powodujący w konsekwencji utratę uprawnienia do otrzymania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. W ocenie organu II instancji, konstrukcja ww. przepisu jest typowa dla przepisów prekluzyjnych tj. terminów nieprzywracalnych. Z tego względu nie jest zasadne odwoływanie się do różnych wykładni interpretacyjnych, skoro przepis wątpliwości interpretacyjnych nie budzi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00