Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 wrzenia 2006 r., sygn. IV SA/Gl 353/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Protokolant st. referent Arkadiusz Kmiotek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 września 2006r. sprawy ze skargi D. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zasiłku rodzinnego i dodatku do zasiłku rodzinnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta R. z dnia [...] r. nr [...]

Uzasadnienie

D. P. wnioskiem z dnia [...] 2004 r. zwróciła się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w R. o ustalenie i przyznanie jej prawa do zasiłku rodzinnego na córkę W. P., dodatków do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka oraz opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.

Decyzją z dnia [...] r. Nr [...], Kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych, działając z upoważnienia Prezydenta Miasta R., po rozpatrzeniu wniosku strony, odmówił przyznania jej prawa do zasiłku rodzinnego wraz z dodatkiem z tytułu opieki nad dzieckiem. W podstawie prawnej przedmiotowej decyzji podano art. 104 k.p.a. oraz art. 5 ust. 1 ustawy z dna 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. Nr 228, poz. 2255 ze zm.). W jej uzasadnieniu wskazano, iż na podstawie przeprowadzonego postępowania administracyjnego ustalono, że strona nie spełnia warunków do przyznania jej wnioskowanych świadczeń, bowiem zasiłek rodzinny przysługuje wówczas, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na jedną osobę nie przekracza 504 zł., a w przypadku strony dochód ten jest wyższy. Ponadto stwierdzono, iż przejście strony na urlop wychowawczy nie może być traktowane tak jak utrata dochodu, gdyż strona w czasie urlopu wychowawczego nadal pozostaje w stosunku pracy, wzajemne prawa i obowiązki stron stosunku pracy nie ustały a zostały jedynie z woli stron zawieszone. Nie zachodzi zatem definitywność utraty źródła dochodu, a jedynie czasowa z woli strony rezygnacja z pobierania wynagrodzenia za pracę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00