Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 sierpnia 2006 r., sygn. III SA/Wa 1121/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Krystyna Kleiber, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko,, Asesor WSA Marta Waksmundzka-Karasińska (spr.), Protokolant Emilia Kasperowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 sierpnia 2006 r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] kwietnia 2003 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia po wznowieniu postępowania, decyzji w sprawie umorzenia postępowania dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych za 1993 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) określa, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości.

Uzasadnienie

Urząd Skarbowy w S. decyzją z dnia [...] listopada 1995 r. Nr [...] odmówił umorzenia postępowania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1993r. i określił Panu A. M. zobowiązanie w podatku dochodowym za 1993r. w kwocie ( po denominacji) 37.454,00 zł .

Organ podatkowy zakwestionował zasady podziału zysku pomiędzy podatnikiem a jego małżonką, prowadzącymi działalność w formie spółki cywilnej Przedsiębiorstwo [...]w S., przyjęte w umowie spółki z dnia [...] kwietnia 1992 r. Wynikało z nich, że p. E. Z. ma 100% udziału w zyskach z działalności handlowej przedsiębiorstwa, natomiast p. A. M. ma 100 % udziału w zyskach z działalności inżynieryjno - technicznej. W 1992r. spółka osiągnęła zysk, z tym, że dochodowa była działalność z tytułu której spółka korzystała ze zwolnienia od podatku dochodowego, natomiast działalność handlowa, nie podlegająca zwolnieniu, przynosiła straty. Urząd uznał więc postanowienia umowy za sprzeczne z art. 867 § 1 k.c. i na podstawie tego przepisu przyjął, że udziały małżonków w zyskach firmy były równe i wynosiły po 50 %.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00