Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 sierpnia 2006 r., sygn. I SA/Wa 613/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Banasiewicz (spr.) Sędziowie WSA Maria Tarnowska asesor WSA Przemysław Żmich Protokolant referendarz sądowy Lucyna Picho po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 sierpnia 2006 r. sprawy ze skargi P. Spółki Akcyjnej z siedzibą w W. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] stycznia 2006 r. nr [...] w przedmiocie nabycia mienia państwowego z mocy prawa przez gminę 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wojewody [...] z dnia [...] października 2005 r., nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa decyzją z dnia [...] stycznia 2006 r., nr [...] na podstawie art. 18 ust. 2 i art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191 z późn. zm.) oraz art. 138 § 1 pkt 1 kodeksu postępowania administracyjnego, po rozpatrzeniu odwołania P. Spółka Akcyjna w W. od decyzji Wojewody [...] z dnia [...] października 2005 r., nr [...] stwierdzającej nabycie przez Gminę J. z mocy prawa nieodpłatnie własności nieruchomości położonej w J. przy ul. [....], oznaczonej w ewidencji gruntów w obrębie J. jako działka nr [...] utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu przedstawiono następujący stan sprawy:

Decyzją z dnia [...] października 2005 r. Wojewoda [...] stwierdził nabycie przez Gminę J. z mocy prawa nieodpłatnie własności opisanej wyżej nieruchomości. W uzasadnieniu decyzji Wojewoda podkreślił, że Burmistrz J. przedłożył między innymi kartę inwentaryzacyjną nieruchomości oraz spis inwentaryzacyjny, który był wyłożony do publicznego wglądu w siedzibie Urzędu Miasta w J. od dnia [...] października 2004 r. do dnia [...] listopada 2004 r., o czym zainteresowane jednostki i osoby zostały poinformowane poprzez wywieszenie ogłoszenia na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta w J.. W okresie wyłożenia dokumentów nie wpłynęły żadne zastrzeżenia. Po przeprowadzeniu analizy przedłożonych dokumentów ustalono, że w dniu 27 maja 1990 r., przedmiotowa nieruchomość stanowiła własność Skarbu Państwa i pozostawiła we władaniu przedsiębiorstwa państwowego P. bez tytułu prawnego formie prawem przewidzianej. Pomimo to P. S.A. wystąpiły wnioskiem z dnia 27 czerwca 2003 r. o uwłaszczenie na przedmiotowej nieruchomości, w trybie art. 34 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego - "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. Nr 84, poz. 948 ze zm.). Wojewoda stwierdził, że sam fakt posiadania nieruchomości przez państwową jednostkę organizacyjną bez decyzji administracyjnej nie powoduje powstania prawa zarządu. W tej sytuacji prawnym dysponentem działki nr [...], według ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości obowiązującej w dniu 27 maja 1990 r., był terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, zatem w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych, przedmiotowa nieruchomości należała do terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego i podlegała komunalizacji z mocy prawa na rzecz Gminy J.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00