Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 31 sierpnia 2006 r., sygn. II SA/Kr 687/06

 

Wojewódzki Sad Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Firek Sędziowie WSA Renata Czeluśniak (spr) WSA Krystyna Daniel Protokolant Grażyna Grzesiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 sierpnia 2006r. sprawy ze skargi A. N. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] 2001 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji po wznowieniu postępowania uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2001 r. znak: [...] Wójt Gminy [...] stwierdził, iż decyzja Starosty Powiatu [...] z dnia [...] 2000 r. Nr [...] zatwierdzająca projekt budowlany i udzielającą pozwolenia M. K. na budową budynku mieszkalnego, jednorodzinnego z przydomowym basenem krytym instalacjami wewnętrznymi, przyłączami i instalacją zbiornikową gazu płynnego usytuowanego na działce nr A w [...] wydana została z naruszeniem prawa oraz odmówił uchylenia w/w decyzji wobec uznania, iż w wyniku wznowienia postępowania mogła by zapaść wyłącznie decyzja odpowiadająca w swej istocie decyzji dotychczasowej tj. z powodu okoliczności, o których mowa w art. 146 § 2 kpa.

W uzasadnieniu podniesiono, iż A. N. pismem z dnia [...] 2001 r. wystąpił o wznowienie postępowania i uchylenie decyzji udzielającej M. K. pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego na dz. nr A, ze względu na nieuregulowany dojazd do działki. Wskazał, że nieruchomość M. K. nie ma uregulowanego dojazdu do działki, na której ma być wzniesiony budynek co jego zdaniem powinno skutkować odmową wydania pozwolenia na budowę. Postanowieniem znak [...] wznowiono postępowanie. Ustalono, że w postępowaniu administracyjnym w sprawie udzielenia M. K. pozwolenia na budowę budynku na działce położonej w A nr ewid. A nie brał udziału A. N., który jest właścicielem działek nr B, C, sąsiadujących bezpośrednio z działką nr A. Ustalono także, że dojazd do działki nr A z drogi publicznej odbywa się pasem gruntu zaużywanym na drogę, biegnącym po wschodniej stronie działek nrnr: D, E, F, G, H, I, J, K, A i zachodniej stronie działek nr nr: L Ł, M, N, O, P R, S, T, U, W. Pas gruntu, na którym znajduje się droga nie jest wyodrębniony geodezyjnie i nie stanowi odrębnej nieruchomości. Poszczególne części drogi przynależą do właścicieli działek, po których przebiega droga. Jak ustalono w trakcie wizji lokalnej przeprowadzonej w dniu [...].2001 r. droga ta stanowi zajeżdżony pas gruntu, częściowo utwardzony. Droga ma szerokość około 3m, po obu stronach tej drogi na przeważającej części jej przebiegu, występują ogrodzenia nieruchomości sąsiadujących z nią. Ogrodzenia te przebiegają po każdej stronie wzdłuż linii prostej, co świadczy, iż ustawiający je właściciele nieruchomości akceptują istnienie drogi. W ogrodzeniach znajdują się bramy i bramki wychodzące wprost na tą drogę, co wskazuje, że droga ta jest przez właścicieli tych nieruchomości używana jako droga dojazdowa z drogi publicznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00