Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 12 lipca 2006 r., sygn. IV SA/Po 26/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Makosz-Frymus Sędziowie WSA Maciej Dybowski WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska (spr.) Protokolant ref.-staż. Krystyna Pietrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 czerwca 2006 r. sprawy że skargi "J.M." Dystrybucja S.A. na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy z dnia [...] nr [...] w przedmiocie inspekcji pracy oddala skargę /-/E. Kręcichwost-Durchowska /-/E. Makosz-Frymus /-/M. Dybowski MB

Uzasadnienie

Nakazem z dnia [ ...] Inspektora Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy Państwowej Inspekcji Pracy nakazano "J.M.D." Sp. z o.o. (obecnie: S. A.) w punkcie 4 wyposażyć pracowników obsługujących ręczne wózki paletowe w obuwie ochronne przewidziane w instrukcji obsługi wózków (jako podstawę prawną podając art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 1981 r. o Państwowej Inspekcji Pracy [tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r., nr 124, poz. 1362 ze zm.- dalej jako: upipr] oraz art. 2377 § 1 i art. 2379 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy [tekst jedn..: Dz. U. z 1998 r., nr 21, poz. 94 ze zm.- dalej jako: kp]) a w punkcie 5 uwzględnić w tabeli przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, obuwie ochronne przy pracach transportowych wykonywanych przy użyciu wózków paletowych (jako podstawę prawną podając art. 9 pkt 1 upipr oraz art. 2377 § 1 i art. 2379 kp.

W odwołaniu od ww. nakazu zwrócono się z prośbą o zmianę ww. punktów 4 i 5, uzasadniając swoją prośbę tym, iż pracownicy sklepów otrzymują ekwiwalent pieniężny za używanie własnego obuwia i zobowiązują się do noszenia obuwia spełniającego wymogi bezpieczeństwa przy wykonywaniu prac transportowych, prace transportowe w sklepach w ciągu zmiany roboczej pracownika stanowią tylko jeden z obowiązków, wykonywanych przez zatrudnione osoby, urazy kończyn (stóp) przy pracach transportowych stanowią bardzo niewielki procent wypadków, biorąc pod uwagę ilość zatrudnianych pracowników i ilość sklepów, wózki, w które zostały wyposażone sklepy są urządzeniami bezpiecznymi posiadającymi certyfikaty i nie stanowią zagrożenia dla pracowników pracujących przy ich obsłudze a ponadto wyegzekwowanie noszenia obuwia roboczego jest niemożliwe, ponieważ produkowane obuwie jest niewygodne i powoduje urazy w postaci obtarcia, pocenie się nóg itp., zaś klienci wyszydzali pracowników chodzących w trzewikach, co miało niekorzystny wpływ na ich samopoczucie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00