Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 lipca 2006 r., sygn. II SA/Po 321/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Górecka Sędzia WSA Elwira Brychcy Protokolant st.sekr.sąd. Henryka Pawlak po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 06 lipca 2006 r. przy udziale sprawy ze skargi K.P. na decyzję Wojewody z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wznowienia postępowania dotyczącego pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego kwotę -200,zł (dwieście złotych) tytułem zwrotu wpisu, III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/ M. Górecka /-/ E. Podrazik /-/ E. Brychcy

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]r. Starosta, po rozpatrzeniu wniosku K. P. z dnia [...]r., na podstawie art. 105 § 1 kpa, umorzył postępowanie w sprawie wznowienia postępowania dotyczącego decyzji o pozwoleniu na budowę inwestycji polegającej na przebudowie linii energetycznej biegnącej nad działką nr [...], przy ul. [...] w K.

W uzasadnieniu organ wskazał, iż pismem z dnia [...]r. K. P. wnioskował o zbadanie poprawności budowy napowietrznej linii energetycznej biegnącej ponad przedmiotową działką, stanowiącą jego własność. Pismem z dnia [...]r. wnioskodawca uściślił wniosek, domagając się wznowienia postępowania. W związku z tym organ potraktował pisma K. P. jako wniosek o wznowienie postępowania z racji naruszenia art. 145 § 1 pkt 5 kpa. W dniu [...]r. wydano postanowienie o wznowieniu postępowania. Mając na względzie wytyczne zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 15.06.2005 r. organ podjął czynności zmierzające do ustalenia dopuszczalności wznowienia przedmiotowego postępowania. Organ podjął próbę odnalezienia akt sprawy w celu sprawdzenia poprawności wydanej decyzji o pozwoleniu na budowę i jej treści. Sprawa dotyczy robót wykonanych w latach siedemdziesiątych. Potwierdza to mapa sytuacyjna przedłożona przez administratora linii, na której znajdują się uzgodnienia z roku 1973. Archiwum Państwowe, do którego Starosta się zwrócił, poinformowało, iż nie posiada dokumentów dotyczących pozwoleń na budowę z 1973 r. Ani przedstawiciel administratora linii, ani wnioskodawca nie dostarczyli decyzji o pozwoleniu na budowę linii. Wizja dokonana w dniu [...]r. potwierdza fakt istnienia linii i jej przebieg ponad działką nr [...]. Administrator linii utrzymuje, że linia została pobudowana na podstawie pozwolenia na budowę wydanego przez Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Po wysłuchaniu stron, zebraniu dowodów, zważając na brak oryginalnych dokumentów urzędowych w sprawie Starosta stwierdził, że brak jest podstaw do prowadzenia wznowionego postępowania, gdyż brak jest decyzji ostatecznej, wobec której można by stwierdzić nieważność, czy wydanie z naruszeniem prawa w rozumieniu art. 156 kpa. Zatem brak dowodu pozwalającego stwierdzić czy przyczyna wznowienia, czyli brak udziału strony w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę rzeczywiście wystąpiła. Dodatkowym argumentem jest fakt, iż K. P. jako spadkobierca nieruchomości dowiedział się o inwestycji w momencie jej pobudowania, zatem minął już termin z art. 148 kpa do wniesienia podania o wznowienie postępowania. Postępowanie okazało się bezprzedmiotowe, gdyż brak dowodu skutkującego tym, że nie można załatwić sprawy przez rozstrzygnięcie jej co do istoty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00