Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 lipca 2006 r., sygn. II SA/Łd 119/06

 

Dnia 19 lipca 2006 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Rosińska, Sędziowie Sędzia NSA Ewa Markiewicz, Asesor WSA Renata Kubot-Szustowska (spr.), Protokolant Referendarz sądowy Małgorzata Kowalska, po rozpoznaniu w dniu 19 lipca 2006 roku na rozprawie sprawy ze skargi D. R. - P. i J. P. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] Nr [...] znak: [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku dostarczenia oceny technicznej obiektu 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Z. z dnia [...] nr [...] (znak: [...]); 2. stwierdza, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się wyroku; 3. zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. na rzecz D. R. - P. i J. P. solidarnie kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 16.lutego 2005r., wydanym w sprawie o sygn.akt II SA/Łd 1498/03, uchylono decyzje [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] Nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Z. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie nałożenia na wszystkich współwłaścicieli obiektu, obowiązku przedłożenia oceny technicznej stanu wielorodzinnego budynku mieszkalnego, zlokalizowanego przy ul. A 4a w Z..

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd wskazał, iż organy nadzoru budowlanego, prowadząc postępowanie administracyjne, w sposób nienależyty wyjaśniły istotne dla sprawy okoliczności, warunkujące prawidłowe zastosowanie prawa materialnego. W toku postępowania, nie została bowiem w sposób nie budzący wątpliwości wyjaśniona okoliczność czasu prowadzenia i zakończenia robót budowlanych, w tym dobudowania klatki schodowej w oparciu o zatwierdzony decyzją z dnia [...] projekt adaptacji budynku biurowo - administracyjnego na obiekt mieszkalny oraz dobudowania do nowej klatki schodowej trzech balkonów (tarasów), opierających się na słupach. D. R. - P. i J. P. podnosili, iż druga klatka schodowa dobudowana została przez właścicieli tylko trzech lokali jako inwestorów, po sporządzeniu aktów notarialnych, zaś balkony dobudowali właściciele tych lokali około 3 lata przed wszczęciem postępowania administracyjnego, bez wymaganego przepisami prawa pozwolenia na budowę. Organ I instancji, bez należytego, zdaniem Sądu, wyjaśnienia tej okoliczności przyjął, że dobudowa balkonów stanowi odstępstwo od pozwolenia na budowę, udzielonego decyzją z dnia [...] i konieczne jest prowadzenie postępowania, zmierzającego do legalizacji całego obiektu. Tymczasem nie można wykluczyć sytuacji, w której dobudowa balkonów przez właścicieli konkretnych lokali, wykonana została niezależnie od wcześniej wydanego pozwolenia, w warunkach samowoli budowlanej. W takim przypadku natomiast, zdaniem Sadu, organ winien rozważyć, czy nie zachodzą przesłanki do zastosowania sankcji przewidzianej przepisami art. 48 ustawy z dnia 7.lipca 1994r. Prawo budowlane (tekst jednolity Dz.U. Nr 207 z 2003r., poz. 2016 ze zm.) i skierowania decyzji wyłącznie do osób, które dopuściły się samowoli.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00