Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 lipca 2006 r., sygn. II SA/Kr 125/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mariusz Kotulski Sędziowie : WSA Krystyna Daniel AWSA Wojciech Jakimowicz (spr.) Protokolant : Edyta Domagalska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lipca 2006 r. sprawy ze skargi L.S.. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] grudnia 2002 r. Nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżącego L.S. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 15 grudnia 2000 r. (data wpływu) L.S. wystąpił do Wójta Gminy w O z wnioskiem o zakazanie J.M. w drodze decyzji - na podstawie art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska - parkowania samochodów "TIR" na należącej do J.M. działce nr "1" a tym samym o zapobieżenie skażeniu środowiska, a szczególnie działki wnioskodawcy graniczącej bezpośrednio z nieruchomością J.M.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] grudnia 2002 r., znak: [...] po rozpatrzeniu odwołania L.S. od decyzji z dnia [...] sierpnia 2002 r. znak: [...] Wójta Gminy O. umarzającej postępowanie w sprawie uciążliwości prowadzenia działalności gospodarczej przez J.M. na działce nr ew. "2", działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu Kolegium wskazało, że decyzją z dnia [...] sierpnia 2002 r. Wójt Gminy O. po rozpatrzeniu skargi L.S. na działalność J.M., który parkuje na swojej działce (nr ew. "2" położonej we C.), samochody ciężarowe i przeprowadza remonty oddziaływując w ten sposób negatywnie na środowisko, umorzył postępowanie w tej sprawie. W uzasadnieniu swojej decyzji organ pierwszej instancji podał, iż niniejsza sprawa była rozpatrywana w oparciu o przepis art. 363 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. Nr 62, poz. 627 z późn. zm.), w myśl którego, wójt może w drodze decyzji nakazać osobie fizycznej eksploatującej instalacje w ramach zwykłego korzystania ze środowiska lub eksploatującej urządzenie wykonane w określonym czasie czynności zmierzającej do ograniczenia ich negatywnego oddziaływania na środowisko. Podniesiono, że w toku postępowania organ pierwszej instancji przeprowadził wizje lokalne w dniach 19 kwietnia 2001 r. i 21 czerwca 2001 r., które potwierdziły fakt parkowania na posesji: ciągnika rolniczego Ursus, naczepy samochodowej i dźwigu na Starze 60, samochodu ciężarowego Volvo i ciągnika Ursus. Z wyjaśnień uzyskanych na rozprawie administracyjnej w dniu 27 listopada 2001 r. z udziałem wszystkich zainteresowanych stron wynika, że ciągniki parkują na działce jedynie przez kilka dni w roku, ze szczególnym nasileniem w okresie zimowym jednakże posiadają zabezpieczenia ekologiczne. Załączone kserokopie dokumentów EURO 1 i EURO 2 świadczą o tym, że posiadany tabor spełnia wymagane prawem normy ochrony środowiska oraz że naprawy samochodów odbywają się w serwisowanych warsztatach nie zaś na działce J.M.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00