Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 27 lipca 2006 r., sygn. II SA/Kr 77/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Szkodzińska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 27 lipca 2006r. sprawy ze skargi J. M. i P. M. na decyzję Wojewody z dnia 14 listopada 2005r.,nr [...] w przedmiocie orzeczenia o niezbędności wejścia w teren I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżących kwotę 500 zł ( pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania .

Uzasadnienie

II SA/Kr 77/06

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] września 2005 r. znak [...] Prezydent Miasta, na podstawie art. 105 kpa umorzył postępowanie w sprawie wniosku J. i P. M. o wydanie decyzji o niezbędności wejścia na teren działki nr [...] obr. [...] w K.

W uzasadnieniu decyzji organ stwierdził co następuje:

W dniu [...] czerwca 2005 r. J. M. i P. M. złożyli wniosek o wydanie decyzji o niezbędności wejścia na teren działki nr [...] w odległości 4 m od ściany budynku znajdującego się na działce nr [...] na okres 24 miesięcy w celu wykonania robót budowlanych wynikających z decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Nr [...] z dnia [...] września 2003 r. Decyzja ta jest decyzją nakazową i nadano jej rygor natychmiastowej wykonalności.

W dniu [...] lipca 2005 r., po ustaleniu przez organ, że wykonanie zgodnie ze sztuką budowlaną nakazanych robót nie wymaga wejścia na teren działki nr [...], wydano decyzję odmawiającą uwzględnienia żądania PP. M. Decyzją jednak z dnia [...] września 2005 r. organ odwoławczy decyzję tę uchylił i sprawę przekazał do ponownego rozpatrzenia.

Ponownie rozpoznając sprawę organ zważył, iż zgodnie z art. 47 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, jeżeli do wykonania prac przygotowawczych lub robót budowlanych jest niezbędne wejście do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości, inwestor jest obowiązany przed rozpoczęciem robót uzyskać zgodę właściciela sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu /najemcy/ na wejście oraz uzgodnić z nim przewidywany sposób, zakres i terminy korzystania z tych obiektów, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00