Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 19 czerwca 2006 r., sygn. II SA/Op 94/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik (spr.) Sędzia WSA Teresa Cisyk Asesor sądowy Grażyna Jeżewska Protokolant sekretarz sądowy Katarzyna Johan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi Gminy Olesno na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Opolskiego z dnia 6 stycznia 2006 r., nr PN.III.SB-0911-1-6/06 w przedmiocie regulaminu wynagrodzenia nauczycieli oddala skargę.

Uzasadnienie

Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia 6 stycznia 2006 r., Nr PN.III-SB-0911-1-6/06, Wojewoda Opolski działając na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) stwierdził nieważność uchwały Rady Miejskiej w Oleśnie z dnia 30 listopada 2005 r., nr XXXVI/318/05, w sprawie regulaminu określającego wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy, szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, a także wysokości nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowe zasady jego przyznawania i wypłacania, w części dotyczącej rozdziału III zatytułowanego "Dodatek motywacyjny" oraz postanowień działu VI zatytułowanego "Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw" z powodu istotnego naruszenia prawa.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Wojewoda podniósł, iż podstawę materialnoprawną uchwały Rady Miejskiej w Oleśnie stanowił przepis art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. Upoważnienie ustawowe zawarte w tym przepisie stanowi delegację do ustalenia przez organ gminy regulaminu określającego wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy, szczegółowego sposobu obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, a także wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowych zasad jego przyznawania i wypłacania. Uzasadniał Wojewoda, że postanowienia aktu powszechnie obowiązującego, jakim jest sporna uchwała, a konkretnie jego rozdziału

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00