Orzeczenie
Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 14 czerwca 2006 r., sygn. I SA/Ol 122/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zofia Skrzynecka (spr. ) Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Piskozub Asesor WSA Wojciech Czajkowski Protokolant Paweł Guziur po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 14 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi W. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego z tytułu podatku akcyzowego za miesiące od czerwca do grudnia 2004 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia "[...]" Dyrektor Izby Celnej, na podstawie art. 233 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze. zm., cytowanej dalej jako Ordynacja podatkowa) po rozpatrzeniu odwołania W. K. od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego z dnia "[...]", Nr "[...]" określającej wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu podatku akcyzowego za miesiące czerwiec - grudzień 2004r. w łącznej wysokości 34.590 zł, utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
Podstawą rozstrzygnięcia Dyrektora Izby Celnej były następujące ustalenia i wnioski:
Pracownicy Urzędu Celnego w wyniku kontroli podatkowej przeprowadzonej u W. K., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą W. K. Auto- Komis-Handel. Import, ustalili, iż kontrolowana firma w okresie od czerwca do grudnia 2004r. zawarła 17 umów kupna-sprzedaży i 2 umowy komisu, których przedmiotem były samochody osobowe.
17 samochodów osobowych zostało sprowadzonych przez osoby fizyczne w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego. Osoby te złożyły deklaracje AKC-U, uiściły akcyzę z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego, a następnie sprzedały przedmiotowe samochody osobowe (przed pierwszą rejestracją na terytorium RP)
W. K., prowadzącemu działalność gospodarczą Auto-Handel. Od tych czynności nie został uiszczony należny podatek akcyzowy, wynikający z art. 80 ust.2 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29 poz. 257 ze zm.), zwanej dalej ustawą akcyzową. Przedmiotowe samochody zostały następnie sprzedane przez W. K. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jednakże nie zostały one wcześniej zarejestrowane na terytorium kraju. Podatnik, nie naliczył należnego podatku akcyzowego od tych samochodów, nie wyszczególnił go na fakturach sprzedaży oraz nie dokonał rozliczenia z właściwym Naczelnikiem Urzędu Celnego. W przypadku 2 samochodów osobowych kontrolujący ustalili, iż W. K. dokonał ich sprzedaży przed pierwszą rejestracją na terytorium kraju, na podstawie umowy komisowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right