Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 29 czerwca 2006 r., sygn. II SA/Ke 579/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Chobian, Sędziowie Sędzia NSA Anna Żak, Sędzia WSA Dorota Pędziwilk- Moskal (spr.), Protokolant Sekretarz sądowy Dorota Pawlicka, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 29 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi spółki O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odrzucenia zgłoszenia zanieczyszczenia środowiska wodno-gruntowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] wydaną na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 100, poz. 1085 ze zm.) oraz art. 104 k.p.a., Prezydent Miasta odrzucił zgłoszenie spółki O. zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego Stacji Paliw w K. na działce ewidencyjnej nr 1093, przez inny podmiot tj. C. w W.

W motywach rozstrzygnięcia podniesiono, że przedmiotową stację paliw od 1947r. prowadził C., którą w stanie zanieczyszczenia przekazał w 1999r. Spóce O. wraz z zanieczyszczonym gruntem. Stacja objęta jest monitoringiem, ostatnie przyjęte sprawozdanie z sierpnia 2004r. potwierdza fakt przekroczenie norm w zakresie benzyn i oleju, także manganu i rtęci. Od 1947r. stacja była modernizowana i przebudowywana. Aktualnie nie posiada jednak nowoczesnych zabezpieczeń technicznych chroniących środowisko. Organ podniósł, że na dzień 1 października 2001r. stan prawny zgłoszonej działki był następujący: Skarb Państwa i C. , w związku z tym sprawca zanieczyszczeń jest znany. Spółka O. jest następcą prawnym C. w związku z tym obowiązek rekultywacji i przywrócenia środowisku stanu sprzed zanieczyszczenia obciąża władającego powierzchnią ziemi tj. O.

W odwołaniu od powyższej decyzji O. w P. wniósł o jej uchylenie z uwagi na poszukiwanie materiałów archiwalnych mogących potwierdzić fakt zanieczyszczenia gruntów przed 2001r. oraz oczekiwanie na interpretację Ministra Środowiska w kwestii następstwa prawnego po C. Uzasadnienie swego stanowiska odwołujący upatrywał w rocznym terminie jaki ustawa przewiduje dla Prezydenta Miasta na podjęcie decyzji o wpisie do rejestru gruntów zanieczyszczonych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00