Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 czerwca 2006 r., sygn. I SA/Gd 21/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska /spr./ Sędziowie: asesor WSA Danuta Oleś sędzia NSA Elżbieta Rischka Protokolant - sekretarz sądowy Agnieszka Zalewska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi J.C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym za okres od stycznia do grudnia 1999 r.; od stycznia do grudnia 2000 r.; oraz za okres od stycznia do października 2001 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Gd 21/06

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 5 grudnia 2003 r. J.C., prowadzący firmę "A" z siedzibą w [...], wniósł do Urzędu Skarbowego o stwierdzenie nadpłaty w podatku akcyzowym za okresy: od stycznia do grudnia 2001 r. - w łącznej kwocie 559.830,00 zł, uzasadniając, iż dokonana przez Ministra Finansów w 1996 r. zmiana rozporządzenia o podatku akcyzowym, nakładająca obowiązek podatkowy w tym podatku na tych podatników, którzy powiększają wartość użytkową, nie dotyczy czynności wykonywanych przez jego firmę, tj. konfekcjonowania kosmetyków.

W dniu 13 stycznia 2004 r. pracownicy Urzędu Celnego działając na podstawie upoważnienia numer [...] wydanego w dniu 12 stycznia 2004 r. przez Naczelnika Urzędu Celnego, wszczęli kontrolę w firmie J.C. "A" z siedzibą w [...] przy ul. [...]. Przedmiotem kontroli było rozliczenie podatku akcyzowego za lata 1999 - 2001.

W trakcie kontroli dokonano oględzin zakładu oraz zapoznano się z rodzajem prowadzonej tam działalności gospodarczej. Stwierdzono, że firma podatnika zajmuje się sprzedażą kosmetyków takich jak: tusze do rzęs, pudry prasowane, róże do policzków oraz cienie do powiek, które w zakładzie są wklejane lub nalewane do opakowań detalicznych wyposażonych w aplikatory umożliwiające wygodne korzystanie z kosmetyków przez konsumenta. Stwierdzono również, iż J.C. zakupuje pomadki ochronne, lakiery do paznokci, kredki kosmetyczne, błyszczyki do ust, pudry w kremie od wyspecjalizowanych producentów, a następnie po opatrzeniu ich etykietami z własnym logo dokonuje ich sprzedaży. Kontroli poddano także faktury za wrzesień i październik 1999r., październik, listopad i grudzień 2000r. oraz styczeń 2001 r. Poddano również sprawdzeniu zwolnienia i potrącenia wykazane przez podatnika w deklaracjach dla podatku akcyzowego w powyżej wskazanym okresie. Dla pełnego obrazu wykorzystywania kosmetyków z grupy SWW 1324 -4,-5,-9 w procesie konfekcjonowania prowadzonym w zakładzie J.C. zbadano zużycie poszczególnych półproduktów dla konkretnego asortymentu wyrobu finalnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00