Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 7 czerwca 2006 r., sygn. II SA/Bd 276/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Małgorzata Włodarska (spr.) Sędziowie: sędzia WSA Elżbieta Piechowiak Asesor WSA Ewa Kruppik-Świetlicka Protokolant Agnieszka Jagiełłowicz po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 7 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi E. G. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] 2006 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2005r. Nr [...] Wójt Gminy W. odmówił wymeldowania z pobytu stałego E. G. i jej małoletniej córki N. G. z lokalu mieszkalnego w miejscowości W. ul. W., gm. W.

W uzasadnieniu wskazał, iż J. G. wystąpił z prośbą o wymeldowanie E. G. oraz córki N. z pobytu stałego z lokalu mieszkalnego w miejscowości W., którego jest właścicielem, ponieważ jak podał, E. G. wraz z dzieckiem opuściła dotychczasowe miejsce pobytu stałego w październiku 2003r. i wyprowadziła się do rodziców. Wnioskodawca podał także nową okoliczność w sprawie, którą było przeprowadzenie rozwodu i przedstawił odpis wyroku Sądu Okręgowego we W. z dnia [...] 2005r. orzekającego rozwód (wyrok nie zawiera wzmianki o prawomocności). Jak podkreślił organ I instancji jest to drugi wniosek skarżącego o wymeldowanie. Poprzednio wydana w tym przedmiocie decyzja Wójta Gminy W. została uchylona decyzją Wojewody [...], natomiast skarga wniesiona przez J. G. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy - oddalona.

W wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego organ I instancji ustalił, iż E. G. nie opuściła mieszkania dobrowolnie. Została do tego zmuszona, a przebywając u rodziców deklarowała chęć powrotu do mieszkania. Zatem jego opuszczenie nie miało charakteru trwałego. Organ wskazał, iż ustalając, czy nastąpiło opuszczenie lokalu w rozumieniu przepisu art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych ( Dz. U. Nr 87 poz. 960 z 2001; z późno zm.) należy badać zamiar osoby, która ma być wymeldowana. Opuszczenie miejsca stałego pobytu musi bowiem mieć charakter jednoznacznie dobrowolny, pozbawiony przemocy i elementów przymusu. Tymczasem w niniejszej sprawie, opuszczenie mieszkania przez E. G. oraz małoletnią córkę N. G. nie mogło w ocenie organu być uznane za dobrowolne. Wskazuje na to materiał dowodowy w tym wyroki sądów uznające J. G. za winnego naruszania nietykalności cielesnej E. G. Organ podkreślił, iż przez "opuszczenie" miejsca pobytu stałego należy rozumieć dobrowolne wyprowadzenie się z dotychczasowego adresu bez dopełnienia obowiązku meldunkowego, któremu nie towarzyszy zamiar powrotu. Takie opuszczenie lokalu nie może być spowodowane przymusem fizycznym ani psychicznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00