Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 maja 2006 r., sygn. VII SA/Wa 1711/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Wilczewska - Rzepecka, , Sędzia WSA Mirosława Kowalska, Sędzia WSA Izabela Ostrowska (spr.), Protokolant Monika Sosna-Parcheta, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 maja 2006 r. sprawy ze skargi S. i L. P. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] października 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji udzielającej pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lutego 2004 roku, II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, III. zasądza od Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżących S. i L. P. kwotę 460 zł (czterysta sześćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] lutego 2004r. działając na podstawie art. 158 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000r Nr 98 poz. 1071) w zw z art. 28, 32 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane - odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta S. nr [...] z dnia [...] grudnia 1998r. udzielającej B. i J. C. pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego na działce [...] w S. przy ul. [...].

Dokonując analizy akt sprawy organ wyjaśnił, iż podstawą wniosku skarżących był art. 156 § 2, który odnosi się do decyzji wydanych bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa. W opinii Wojewody [...] żadna z tych przesłanek nie wystąpiła, Prezydent Miasta S. wydał pozwolenie na budowę na podstawie aktu normatywnego jakim jest ustawa Prawo budowlane, organ działał na podstawie umocowania i do jego obowiązków należało wydawanie decyzji w sprawie pozwoleń na budowę. W niniejszej sprawie nie można mówić także o rażącym naruszeniu prawa, nie miało bowiem miejsca nieprawidłowe zastosowanie zasad ogólnych w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę, które doprowadziłoby do wyrządzenia szkody wnioskodawcom. Nie byli oni bowiem na dzień wydania decyzji o pozwoleniu na budowę stroną postępowania, gdyż działka była we władaniu P. Prezydent Miasta S. przeprowadzając procedurę zmierzającą do wydania pozwolenia na budowę wszczął postępowanie zawiadamiając wszystkie strony i dając im możliwość uczestniczenia w tym postępowaniu. P. otrzymała decyzję o pozwoleniu na budowę, a fakt niewniesienia od niej odwołania potwierdził wolę ustanowienia służebności na działce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00