Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 31 maja 2006 r., sygn. II SA/Łd 36/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Szkudlarek, Asesor WSA Arkadiusz Blewązka, Asesor WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.), Protokolant Agnieszka Ratajczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 maja 2006 roku sprawy ze skargi B. P. i K. P. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] Nr [...] znak: [...] w przedmiocie odmowy pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty [...] z dnia [...] Nr [...]; 2. przyznaje i nakazuje wypłacić z funduszy Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi na rzecz adwokata B. M. - Kancelaria Adwokacka w Ł., ul. A. 25 lok. 21 wynagrodzenie w kwocie 480 (czterysta osiemdziesiąt) wraz z należnym od tej kwoty podatkiem od towarów i usług tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Uzasadnienie

Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] nr [...], znak: [...] utrzymał w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] odmawiającą zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia B. i K. P. pozwolenia na rozbudowę istniejącego budynku mieszkalnego zlokalizowanego na nieruchomości w Z. przy ul. B. 79, na działce o nr ew. 2, a przewidzianą do realizacji na terenie działki nr ewid. 2 i 1/5 oraz w granicach działek nr ewid. ¼, 26 i 25 w obrębie geodezyjnym [...].

W uzasadnieniu powołał przepis art. 34 ust. 1, art. 35 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane, art. 86 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z póź.zm.) oraz art. 35 ust. 4 ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych (tj. Dz. U. z 2000, Nr 71, poz. 838 ze zm.), wywodząc, iż projekt budowlany powinien spełniać wymagania określone w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeśli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zaś ustalenia w drodze decyzji warunków zabudowy wymaga zmiana sposobu zagospodarowania terenu, jeśli na terenie tym obowiązuje plan uchwalony przed dniem 1 stycznia 1995r. Podkreślił nadto, iż przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę lub odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego właściwy organ sprawdza zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu. Wyjaśnił nadto, iż w razie stwierdzenia naruszeń, w zakresie określonym w ust. 1 art. 35 prawa budowlanego, właściwy organ nakłada postanowieniem obowiązek usunięcia wskazanych nieprawidłowości, określając termin ich usunięcia, a po jego bezskutecznym upływie wydaje decyzję o odmowie zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę. Zauważył też, iż w pasie terenu przeznaczonym pod przyszłą budowę dróg mogą być wznoszone tylko tymczasowe obiekty budowlane oraz urządzenia budowlane związane z obiektami budowlanymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00