Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 11 maja 2006 r., sygn. II SA/Bd 192/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Włodarska (spr.) Sędzia WSA Renata Owczarzak Asesor WSA Grzegorz Saniewski Protokolant Agnieszka Jagiełłowicz po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2006r. na rozprawie sprawy ze skargi Emilii i Kazimierza W. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] 2004r. nr [...] w przedmiocie wznowienia robót budowlanych 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta B. z dnia [...] 2004r., nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, 3. zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. na rzecz skarżących kwotę 755 (siedemset pięćdziesiąt pięć) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

[...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (WINB) w B., decyzją z dnia [...] 2004 r., po rozpatrzeniu odwołania Emilii i Kazimierza W. od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta B. (PINB) z dnia [...] 2004 r. udzielającej L. O. pozwolenia na wznowienie robót budowlanych przy realizacji rozbudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego przy ul. [...] w B., utrzymał w mocy tą decyzję.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wskazano, że podczas oględzin w dniu [...] 2004r. PINB stwierdził, że dobudowany do istniejącego budynku mieszkalnego garaż wraz z nadbudową, usytuowany na granicy działki sąsiedniej, będącej własnością skarżących K. i E. W., nie koliduje z obowiązującymi w chwili wydawania pozwolenia na budowę przepisami tj. § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 3.07.1980 r., który to przepis dopuszcza sytuowanie bezpośrednio na granicy działki budynku gospodarczego (a takim jest garaż) ze ścianami z materiałów niepalnych jeżeli nie utrudni to prawidłowej rozbudowy działki sąsiedniej. Zdaniem WINB § 12 ust. 6 tego rozporządzenia dopuszczał sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy działki budowlanej jeżeli w projekcie zabudowy i zagospodarowania terenu (działki budowlanej) zostanie wykazana możliwość zachowania określonych w rozporządzeniu odległości między projektowaną zabudową a istniejącymi lub zaprojektowanymi elementami zagospodarowania działki sąsiedniej i uzyskana pisemna zgoda jej właściciela, a zgodę taką wyraził Kazimierz W. w dniu [...]1991 r. i obejmowała ona zarówno rozbudowę jak i nadbudowę części przyziemnej i nie została ona cofnięta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00