Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 6 marca 2006 r., sygn. I SA/Gl 542/05
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Przemysław Dumana, Sędzia WSA Krzysztof Winiarski, Asesor WSA Teresa Randak (sprawozdawca), Protokolant Marta Lewicka, po rozpoznaniu w dniu 14 lutego 2006 r. na rozprawie sprawy ze skargi K. O. "A" na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Burmistrz Miasta U. określił K. O. prowadzącemu firmę "A" z siedzibą z U. ul. "a", wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na rok 2003 w łącznej kwocie [...] zł. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że podatnik wynajął będący jego własnością hotel "B" zlokalizowany w U., przy ul. "a", "C" z siedzibą w K.. W celu określenia powierzchni wynajmowanej, organ powołał biegłego, z opinii którego wynikało, że ogólna powierzchnia użytkowa hotelu wynosiła [...] m. kw., i że w roku podatkowym 2003 wykorzystywana była w sposób następujący:
1) powierzchnia wynajmowana "C":
- [...] m. kw. ( garaże oraz hotel, bez kawiarni i mieszkania ),
2) powierzchnia wykorzystywana przez "A":
- [...] m. kw. ( mieszkanie i kawiarnia)
W oparciu o przedłożoną opinię i umowę najmu, organ przyjął, że część mieszkalna, jak również wiata, boisko, kawiarnia oraz grunt o powierzchni [...] m. kw. służyły w okresie od [...] do [...] 2003 r. działalności zakładu pracy chronionej i korzystały ze zwolnienia z podatku od nieruchomości, na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz. U. Nr 9, poz. 84 z 2002 r. z późn. zm.). Pozostała powierzchnia budynku podlegała opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości na zasadach określonych w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.
Od decyzji organu pierwszej instancji podatnik, reprezentowany przez pełnomocnika będącego radcą prawnym złożył odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B.. W uzasadnieniu odwołania, powołując się na treść art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych ( Dz. U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.), w dalszej części uzasadnienia określanej " ustawą rehabilitacyjną", pełnomocnik podniósł, że prowadzący zakłady pracy chronionej, zwolnieni byli z części podatków, w tym z podatku od nieruchomości w stosunku do tego zakładu, do dnia [...] 2002 r. Wskazując na orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego, pełnomocnik podniósł, że uprawnienie do zwolnienia z podatku od nieruchomości przysługiwało podatnikom, którzy wykazali, że: