Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 3 lutego 2006 r., sygn. II SA/Go 581/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Linska - Wawrzon, Sędziowie Asesor WSA Joanna Brzezińska (spr.), Asesor WSA Anna Juszczyk - Wiśniewska, Protokolant Aleksandra Stankowska, po rozpoznaniu w dniu 17 stycznia 2006 r. sprawy ze skargi Spółka Komunalna Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia opłaty podwyższonej I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz strony skarżącej kwotę 1.610 zł (tysiąc sześćset dziesięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

UZASASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] stycznia 2004 r. nr [...] Marszałek Województwa, na podstawie art. 281 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. Nr 62, poz. 627 z późn.zm.), po rozpoznaniu wniosku Spółki Komunalnej Sp. z o.o. z dnia [...] sierpnia 2004 r., odmówił umorzenia podwyższonej opłaty za składowanie odpadów w II i III kwartale 2003 r. naliczonej za brak decyzji zatwierdzającej instrukcję eksploatacji składowiska.

W uzasadnieniu, w oparciu o przepis w art. 281 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska, wskazano, że do umorzenia opłat podwyższonych za korzystanie ze środowiska nie mają zastosowania przepisy ustawy Ordynacja podatkowa, lecz regulacje prawne zawarte w Prawie ochrony środowiska (Dział IV), dlatego też

w przedmiotowej sprawie nie mają znaczenia podnoszone przez stronę argumenty dotyczące jej sytuacji finansowej oraz wskazujące na ważny interes publiczny uzasadniający umorzenie opłaty podwyższonej. W ocenie organu strona, żądając umorzenia zaległości, nie wypełniła znamion ustawowych określonych w dziale IV ustawy Prawo ochrony środowiska (brak warunku odroczenia opłat oraz terminowej realizacji przedsięwzięcia, którego zakończenie miałoby usunąć przyczynę naliczania opłat podwyższonych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00