Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 28 lutego 2006 r., sygn. I SA/Go 869/05
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Joanna Wierchowicz Sędziowie: asesor WSA Barbara Rennert asesor WSA Alina Rzepecka (spr.) Protokolant: referent-stażysta Aleksandra Kosiecka po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2006r. na rozprawie sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług 1. Uchyla zaskarżoną decyzję. 2. Określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu. 3. Zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącej Spółki kwotę 1.454,00 (tysiąc czterysta pięćdziesiąt cztery) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Sygnatura akt I SA/Go 869/05
UZASADNIENIE
Skarżąca - [...] Sp. z o. o z siedziba w latach 1998 - 1999 sprowadzała do Polski w ramach procedury uszlachetniania biernego samochody marki "[...]" (modele "[...]", "[...]" i "[...]"), które zgłaszano i odprawiano jako samochody ciężarowe według kodu taryfy celnej PCN 8704. Powtórna kontrola zgłoszenia celnego przeprowadzona przez właściwy miejscowo Urząd Celny wykazała, że przedmiotowe samochody zostały zaklasyfikowane w sposób nieprawidłowy do pozycji PCN 8704 taryfy celnej (obejmującej pojazdy samochodowe do transportu towarowego o ładowności do 1.000kg) zamiast do pozycji PCN 8703 (obejmującej samochody osobowo-towarowe).
Prezes Głównego Urzędu Celnego w Warszawie uchylił decyzję Urzędu Celnego i przekazał organowi I instancji - celem powtórnego rozpatrzenia.
Po ponownym rozważeniu sprawy urząd celny uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe
w zakresie zastosowanej procedury celnej, opisu towaru, klasyfikacji taryfowej, wartości celnej oraz wymiaru długu celnego.
W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz. U. Nr 137, poz. 1302) akta sprawy zostały przekazane Dyrektorowi Izby Celnej celem załatwienia zgodnie nowo ustanowioną właściwością. Dyrektor Izby Celnej zlecił załatwienie powyższej sprawy Naczelnikowi Urzędu Celnego , który z kolei w związku ze zmianą klasyfikacji przedmiotowych samochodów przez władze celne wydał dnia [...] roku decyzję numer [...], w której określił zobowiązanie w podatku akcyzowym w kwocie 3.516,30 zł. oraz w podatku od towarów i usług od importu samochodów osobowych marki [...] w kwocie 2.438,90 zł.