Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 3 lutego 2006 r., sygn. I SA/Gd 385/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzat Gorzeń Sędzia NSA Elżbieta Rischka (spr.) Asesor WSA Danuta Oleś Protokolant Beata Jarecka po rozpoznaniu w dniu 20 stycznia 2006 r. na rozprawie sprawy ze skargi S. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2001 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Gd 385/03

U z a s a d n i e n i e

Decyzją z dnia (...) , Wójt Gminy określił Spółce z o.o. A. w W. wysokość zaległości w podatku od nieruchomości za miesiące od I do V 2001 r. w kwocie 496.916,50 zł oraz odsetki za zwłokę w wysokości 41.043,90 zł.

Po rozpoznaniu odwołania z dnia 15 czerwca 2001 r., w którym podniesiono zarzut naruszenia art. 165 § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U.

Nr 137, poz. 926 ze zm., dalej: "O.p."). Wójt Gminy uznał, iż zasługuje ono na uwzględnienie w całości i na podstawie art. 226 O.p. uchylił zaskarżone rozstrzygnięcie decyzją z dnia (...), w uzasadnieniu której wskazano, iż doszło do naruszenia obowiązku wynikającego z art. 165 § 1 i 2 O.p.

Postanowieniem z dnia 2 listopada 2001 r., (...), Wójt Gminy wszczął postępowanie wobec Spółki z o.o. A. w W. w sprawie podatku od nieruchomości dla obiektów budowlanych, stanowiących jej własność i znajdujących się w W.. Prowadzone postępowanie miało na celu po pierwsze ustalenie, które ze składników stacji przekształtnikowej prądu stałego 450 kV uznać należy za budowle, po drugie zaliczenie w/w budowli do odpowiedniej kategorii opodatkowania (stawką 1% lub 2%), po trzecie określenie wartości tych budowli. W pierwszej kwestii organ podatkowy uznał, opierając się na przepisie art. 217 Konstytucji RP, że definicja "budowli", niezbędna dla określenia podatku od nieruchomości, musi wynikać z ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126 ze zm., dalej: "pr. bud."), które uznaje za budowlę każdy obiekt budowlany nie będący budynkiem i obiektem małej architektury (art. 3 pkt 3), zaś pod pojęciem "obiektu budowlanego" rozumie budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami (art. 3 pkt 1 lit.b). Zatem obiekty budowlane zrealizowane w W. na podstawie pozwolenia na budowę, które nie są budynkami, są budowlami wraz z instalacjami i urządzeniami. Następnie zgodnie z opiniami biegłych rzeczoznawców organ podatkowy przyjął, które elementy stacji przekształtnikowej prądu stałego 450 kV w W. są budynkami, a które budowlami, zaliczając do nich - poza budowlami wykazanymi przez podatnika w deklaracji - także rów odwadniający oraz rozdzielnie (w tym rozdzielnię wysokiego napięcia AC, rozdzielnię WN DC, zespoły filtrów, rozdzielnię prądu zmiennego potrzeb własnych). Kwalifikując budowle do opodatkowania odpowiednio stawką 1% lub 2%, organ podatkowy powziął wątpliwości, do której grupy zaliczyć rozdzielnie łącznie z ich konstrukcjami i fundamentami, co również rozstrzygnął po przeprowadzeniu dowodu z opinii biegłych rzeczoznawców, opodatkowując je stawką 1%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00