Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 stycznia 2006 r., sygn. III SA/Wa 1977/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Kleiber, , , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 11 stycznia 2006 r. sprawy ze skargi B.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] maja 2005 r., Nr [...] w przedmiocie wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2005 r. - oddala skargę -

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. decyzją z dnia [...] maja 2005 r., nr [...], po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez B.S. od decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za rok 2005 w kwocie 999,20 zł - utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję Burmistrza Miasta i Gminy R. Nr [...] z dnia [...] lutego 2005 r.

W uzasadnieniu orzeczenia organ II instancji wskazał, iż art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. , Nr 9, poz. 84, ze zm.) - powoływanej dalej jako "u.p.o.l."- różnicuje wysokość podatku od nieruchomości w zależności od przeznaczenia budynku podlegającego podatkowaniu. Rozróżnienie stawki opodatkowania znalazło wyraz w uchwale Nr [...] Rady Miejskiej w R. z dnia [...] grudnia 2004 r. w sprawie ustalenia wysokości stawek podatku od nieruchomości, podatku od posiadania psów i zwolnień od tych podatków. Zdaniem organu odwoławczego, zasadnicze znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy miało ustalenie jakiego rodzaju jest budynek opodatkowany na mocy zaskarżonej decyzji. Stosownie bowiem do art. 1a) ust. 1 pkt 1 u.p.o.l., pod pojęciem "budynek" rozumieć należy obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. W myśl art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r., Nr 2016, poz. 207 ze zm.) - powoływanej dalej jako "pr. bud." - budynkiem jest taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach, zgodnie zaś z pkt 2a) tegoż przepisu - pod pojęciem "budynku mieszkalnego jednorodzinnego" należy rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 % powierzchni całkowitej budynku. Funkcja budynku powinna natomiast zostać określona - stosownie do art. 34 ust. 3 pkt 2 pr. bud. - w projekcie budowlanym, stanowiącym jeden z załączników do wniosku o pozwolenie na budowę, a następnie w samej decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i wydającej pozwolenie na budowę. Samorządowe Kolegium Odwoławcze podkreśliło, że to właśnie określone w ten sposób przeznaczenie i funkcja budynku - o ile nie zostanie następnie zmieniona we właściwym, odrębnym postępowaniu - powinna stanowić, zgodnie, z art. 1a) ust. 1 pkt 1 u.p.o.l., punkt do odniesienia do ustalenia stawki podatku od nieruchomości za określony budynek, a w konsekwencji - do ustalenia należnej wysokości tego podatku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00