Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 stycznia 2006 r., sygn. I SA/Po 845/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Małecki Sędziowie NSA Gabriela Gorzan as.sąd.WSA Katarzyna Nikodem /spr./ Protokolant: st.sekr.sąd. Alicja Ajnbacher po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2006 r. sprawy ze skargi Banku Pocztowego "A" na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie rozłożenia na raty oraz odmowy umorzenia odsetek za zwłokę oddala skargę. /-/ K. Nikodem /-/ J. Małecki /-/ G. Gorzan

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] grudnia 2002r. Bank Pocztowy "A" w P. zwrócił się do Urzędu Miasta P. o rozłożenie zaległości w wysokości [...]zł z tytułu podatku od środków transportowych na 12 rat miesięcznych płatnych do ostatniego dnia każdego miesiąca. Strona wskazała we wniosku, że Bank nie korzysta z pojazdu, jest jedynie właścicielem pojazdu marki [...] na podstawie umowy przewłaszczenia zawartej na zabezpieczenie udzielonego kredytu R.G. . Zdaniem strony, podatek od środków transportowych obciąża posiadacza samochodu, ponieważ umowa przewłaszczenia nakłada na kredytobiorcę (posiadacza pojazdu) obowiązek utrzymania pojazdu, w tym także dokonywania wszelkich opłat. Z uwagi na trudną sytuację finansową kredytobiorcy - R.G. , Bank w imieniu kredytobiorcy, wnosi o rozłożenie zaległości podatkowych na raty, z uwagi na ważny interes.

Następnie wnioskiem z dnia [...]stycznia 2003r. Bank Pocztowy "A" w P. zwrócił się o umorzenie odsetek od zaległości z tytułu podatku od środków transportowych w kwocie [...]zł od pojazdu marki [...] nr rej. [...]. We wniosku wskazuje, że Bank stał się właścicielem pojazdu na podstawie umowy przewłaszczenia, posiada jedynie prawo własności samochodu, lecz nie jest posiadaczem pojazdu. Umowa przewłaszczenia nakłada na kredytobiorcę obowiązek utrzymania pojazdu, w tym także dokonywania wszelkich opłat i podatków. Bank nie ma możliwości kontrolowania opłacania podatków przez kredytobiorców, a Urząd Miasta nie poinformował podatnika o powstałych zaległościach. Zdaniem podatnika, Bank nie powinien ponosić odpowiedzialności za powstałą zwłokę. W dniu [...] stycznia 2003r. wpłynął ponowny wniosek do Urzędu Miasta P. o umorzenie odsetek w wysokości [...]zł. z tytułu podatku od środków transportowych od pojazdu marki [...]nr [...]. We wniosku podnosi ponownie, że Bank jest jedynie właścicielem pojazdu, nie jest jego posiadaczem, obowiązek zapłacenia podatku spoczywa, zgodnie z umową przewłaszczenia na użytkowniku, w tym przypadku S.R. , który w ustawowym terminie opłacał podatek od tego pojazdu w Urzędzie Miasta i Gminy w S., ponieważ taką informację otrzymał od Urzędnika Urzędu Miasta i Gminy w S.. Zdaniem strony, zaległość powstała z przyczyn niezawinionych ani przez Bank ani przez użytkownika samochodu. Bank nie powinien ponosić odpowiedzialności za powstałą zaległość. Pismem z dnia [...] marca 2003r. strona rozszerzyła uzasadnienie wniosków z dnia [...] grudnia 2002r., [...]stycznia 2001r. i [...]stycznia 2003r., w którym podnosi, że istotny w sprawie jest fakt, że Bank nabył własność pojazdów na podstawie umowy przewłaszczenia. Instytucja przewłaszczenia rzeczy statuuje szczególną formę własności rzeczy - własność powierniczą. Mocą tej umowy na Bank przeszła własność rzeczy, natomiast posiadaczem rzeczy i osobą z tej rzeczy korzystającej jest nieprzerwanie użytkownik rzeczy. Bank nigdy rzeczą nie władał, tym bardziej nie wykorzystywał jej do prowadzenia działalności gospodarczej. Zdaniem strony, skoro mamy do czynienia z własnością powierniczą, a nie pełnym prawem własności, gdzie prawo do korzystania z rzeczy nie posiada właściciel, dla prawidłowego rozpoznania wniosków podatnika, konieczne jest rozpoznanie sytuacji prawnej, finansowej i majątkowej rzeczywistych posiadaczy samochodów, korzystających z nich do prowadzenia działalności gospodarczej. Pozbawienie ich prawa do przedstawiania za pośrednictwem Banku argumentów i dowodów przemawiających za uwzględnieniem wniosków byłoby niezgodne z interesem podatników. Bank nie korzysta z pojazdów, od których nie uiszczono podatku od środków transportowych, i nie wykorzystuje tych pojazdów do swojej działalności gospodarczej. Samochody są wykorzystywane przez użytkowników, to oni korzystają z dróg publicznych, dlatego nie właściciel, ale użytkownik powinien ponosić wszelkie opłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00