Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 15 grudnia 2005 r., sygn. I SA/Wr 1229/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryka Łysikowska Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Radom Sędzia WSA Zbigniew Łoboda (sprawozdawca) Protokolant Kamila Paszowska-Wojnar po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2005 r. sprawy ze skargi S. T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...]r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za luty, marzec i kwiecień 2003 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]r., nr [...], Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w O. określił S. T. zobowiązania podatkowe w podatku akcyzowym za luty 2003 r. w wysokości [...]zł, za marzec 2003 r. - [...]zł oraz za kwiecień 2003 r. - [...]zł.

Podstawą faktyczną określenia zobowiązań podatkowych były następujące ustalenia. W okresie od lutego do marca 2003 r. S. T., prowadząc działalność gospodarczą, dokonał od Zakładów A w L. zakupu [...] kg krajanki tytoniowej o nazwie handlowej "krajanka usługowa [...]", pakowanej w opakowania [...]-kilogramowe. Zakłady A na wystawianych fakturach VAT umieszczały statystyczny symbol towaru - [...][...]. Dokonując nabycia S. T. składał sprzedawcy oświadczenie, że krajanka tytoniowa przeznaczona jest do konfekcjonowania, bądź też do konfekcjonowania i sprzedaży, zaś na zamówieniach handlowych zaznaczał, iż zgłoszenia akcyzowego dokona w Urzędzie Skarbowym w N., czego jednak - jak ustalił organ - nie uczynił. Zakupioną krajankę podatnik przepakowywał w opakowania jednostkowe o gramaturze 52g, 250g oraz 325g, a następnie sprzedawał podmiotom gospodarczym zajmującym się handlem detalicznym i hurtowym. Na opakowaniach umieszczał nazwę "[...]" oraz napis "Palenie tytoniu powoduje raka i choroby serca". Na okoliczność sprzedaży P. T. wystawiał faktury VAT, w których oznaczał krajankę takim samym symbolem statystycznym jak Zakłady A, to jest [...]. W oparciu o informacje pochodzące od organów statystycznych organ kontroli skarbowej stwierdził dalej, że krajankę tytoniową w opakowaniach 52 - 325 gram, sprzedawaną indywidualnym odbiorcom do sporządzenia papierosów, tzw. "skrętów", klasyfikuje się według [...]jako "Tytoń do palenia" i jest ona wymieniona jako wyrób akcyzowy w poz. 17 załącznika nr 6 do ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Uznał przy tym organ, że działalność polegająca na rozważaniu krajanki tytoniowej na mniejsze porcje, pakowanie, umieszczanie etykiety z nadaniem własnej nazwy wyrobu - jest działalnością wytwórczą, gdyż w jej wyniku powstaje nowy wyrób i o nowej wartości rynkowej. Z tej przyczyny S. T., który taką działalność zorganizował i firmował był producentem wyrobu akcyzowego, to jest podatnikiem podatku akcyzowego, stosownie do art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy podatkowej. Wymiaru podatku akcyzowego organ dokonał stosując

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00